سرقت آثار تاریخی افغانستان توسط نظامیان امریکایی افشا شد

۷ حوت ۱۳۹۷

mandegarروزنامۀ دیلی میل، چاپ لندن نوشت، امریکایی‌ها در عملیات خروج از افغانستان در سال ۲۰۰۹، اقدام به غارت و سرقت آثار تاریخی این کشور کردند.
روزنامۀ دیلی میل با استناد به شواهدی که در دست دارد، نوشته است که امریکایی‌ها اموال شخصی و صنایع دستی نظامی را از ولایت قندهار که شاهد جنایت انگلیس در قرن ۱۹ بود را به سرقت بردند.
بر اساس شواهد این روزنامه، نظامیان امریکایی اشیای تاریخی نظامی را از میدان جنگ موسوم به «جنگ میوند» که در کنار قربانیان این جنگ دفن شده بودند به سرقت بردند. این جنگ با انگلیس در گرفته بود و اشیای نظامی قربانیان همراه آنها در این میدان دفن شده بود.
در سال ۱۸۸۰ میلادی جنگ شدیدی بین مجاهدین به رهبری «محمد ایوب خان» و نیروهای انگلیسی به فرماندهی «باروز» جنرال انگلیسی در ولسوالی میوند در می‌گیرد که بزرگترین شکست تاریخ نیروهای انگلیسی را رقم می‌زند.
از سوی دیگر وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد نظامیان امریکایی با فروش آثار تاریخی افغانستان که به سرقت برده بودند، قانون بین الملل را نقض کرده اند.
برخی از این اشیا در اینترنت به نمایش در آمده بودند.
وزارت دفاع افغانستان، اسناد و مدارک مربوط به آثار به سرقت رفته را به امریکا ارایه کرده است. این آثار مربوط به یکی از خونین ترین جنگ های تاریخ است.
برخی مجموعه داران گفته اند که برخی از این آثار مثل دوربین، سکه و بخش هایی از یک اسلحه را از یک سرباز امریکایی که در افغانستان حضور داشته، خریده اند.
روزنامۀ «سندی‌تایمز» نیز تأکید کرد که وزارت دفاع انگلیس مدارکی را در این مورد به وزارت دفاع امریکا سپرده و خواستار تحقیق درباره این غارت‌گری شده است.
بر اساس شواهد تاریخی مجاهدین افغانستان پس از پیروزی در نبرد میوند اجساد انگلیس‌ها را همراه با وسایل آنها در محل نبرد دفن کرده و اموال آنها را غارت نکرده است.
نیروهای امریکایی که تحت عنوان مبارزه با تروریسم به این منطقه اعزام شدند با حفاری این اموال تاریخی را غارت کردند.
پیش از این نیز برخی از رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای امریکایی‌ها و ناتو در کشور خبر داده بودند.
افغانستان از نظر فرهنگی و تاریخی دارای میراث پرباری است اما بسیاری از آثار باستانی افغانستان به دلیل حملۀ نیروهای خارجی در گذشته یا به تاراج رفته‌اند و یا هم تخریب شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.