سرمایه‌ها در حال فرار اند

26 قوس 1392/

اتحادیۀ بانک‌داران می‌گوید سرمایه‌ها از افغانستان در حال فرار است و سرمایه‌داران به دلیل عدم اطمینان از آینده، جرأت نمی‌کنند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.
خودداری رییس‌جمهور کرزی از امضای موافقتنامه امنیتی، سبب سردرگمی نسبت به آینده شده است. پول افغانی با گذشت هر روز ارزش‌اش را در برابر دالر از دست می‌دهد و مردم از گرانی در بازار شکایت دارند.mandegar
خلیل صدیق رییس اتحادیه بانک های خصوصی افغانستان روز دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۲ در یک کنفرانس خبری مشترک با مسوولان بانک مرکزی در کابل گفت: «ما امیدوار هستیم که هرچه زودتر پیمان امنیتی امضا شود. ما شاهد هستیم، ما در عرصه مالی هستیم و می‌دانیم که چگونه فرار سرمایه وجود دارد. بهترین کسانی داریم که از سهولت‌های مالی‌شان استفاده نمی‌کنند چون اطمینان وجود ندارد.»
اتحادیه بانک داران تاکید کرد در صورتی که سرمایه داران در باره آینده مطمئن نباشند، افغانستان هر روز شاهد بدتر شدن وضعیت اقتصادی خواهد بود.
آقای صدیق از بانک مرکزی و تمام نهادهای بانکی و مالی تقاضا کرد تا بر دستگاه سیاسی افغانستان فشار وارد کنند تا موافقتنامه امنیتی امضا شود.
سقوط ارزش افغانی
اما مسوولان بانک مرکزی افغانستان می‌گویند پول افغانی ارزشش را در برابر اسعار خارجی حفظ خواهد کرد و مردم افغانستان در این مورد نگران نباشند.
خان افضل هده وال معاون بانک مرکزی افغانستان در این کنفرانس گفت: «ما منابع کافی داریم که ارزش افغانی را ثابت نگاه کند. تغییراتی که در چند روز ارزش افغانی پایین آمد، موقتی بوده است.»
این مقام بانک مرکزی گفت منابع افغانستان به حدی است که اگر کمک‌ها نیز کاهش یابد، ارزش پول افغانی حفظ خواهد شد.
اما افزایش نرخ دالر سبب شده است تا قیمت تمام اجناس در بازارها افزایش یابد. مردم عادی ازگرانی قیمت‌ها شکایت دارند و بیشتر مردم به این نظر اند که امضا نشدن موافقتنامه امنیتی سبب شده است تا پول افغانی با گذشت هر روز ارزشش را از دست دهد.
گرانی قیمت‌ها در بازار
عدم اطمینان نسبت به آینده سبب شده تا پول افغانی در برابر دالر ارزشش را از دست دهد. اخیراً یک دالر از ۵۶ افغانی به ۵۸ افغانی رسیده و این مساله سبب گرانی در بازار شده است.
همایون یک باشنده کابل می گوید با گذشت هر روز قیمت ها بلندتر می‌شود: «صد درصد این کار شده است. ۲۰۱۴ و جرگه تاثیر دارد. نرخ‌ها بلند رفته و همگی را خوار و غریب کرده است.»
نرخ دالر و افغانی این روزها حتا با پخش شایعه نیز تغییر می‌کند. روز یک شنبه شایعه شد که کرزی موافقتنامه را با امریکا امضا می‌کند و این شایعه سبب بلند رفتن نرخ افغانی شد.
شمس الله یک صراف در کابل می‌گوید: «عدم عقد این پیمان سبب شده که نرخ‌ها روز به روز بلند برود و اگر این پیمان امضا نشود تاثیرات منفی زیادی بر نرخ ها خواهد داشت».
مردم عادی در افغانستان می‌گویند رییس جمهور نباید با تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی، زمینه گرانی و بیچاره‌گی مردم را فراهم کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.