سرمایه‌گذاری سه میلیارد دالری برای ساخت مسکن

/

وزارت شهرسازی افغانستان می‌گوید که سه میلیارد دالر برای ساخت مسکن در این کشور برای سه سال آینده سرمایه‌گذاری می‌شود. قرار است با ایجاد ۱۵۰ هزار واحد مسکونی مشکل مسکن در اکثر شهرهای افغانستان حل گردد.
اکثر شهرهای افغانستان در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر جمعیت بوده‌اند. میلیون‌ها تن روستاهای شان را ترک کرده اند و به برای زنده‌گی به مراکز کلان شهرهای افغانستان آمده اند. همچنان اکثر مهاجران بازگشته به کشور نیز در شهرها مسکن‌گزین شده اند.
پیدا کردن مسکن در اکثر شهرهای افغانستان بسیار دشوار شده است و قیمت زمین و خانه به شمول کرایه ملکیت‌ها افزایش قابل ملاحظه‌یی داشته است. اکنون وزارت امور شهرسازی کشور از تطبیق ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در این کشور خبر می‌دهد.
انجینیر محمد اکبر احمدی، معاون شهرسازی وزارت امور شهرسازی افغانستان می‌گوید: «ما در سال جاری یک میلیارد دالر را برای ساخت مسکن به همکاری مردم و سکتور خصوصی سرمایه‌گذاری کرده ایم و تا سه سال آینده در نظر داریم که سه میلیارد دالر را در این زمینه به مصرف برسانیم».
وی می‌افزاید که در حال حاضر در حدود ۸۰ هزار نفر به گونه مستقیم و غیرمستقیم در این پروژه‌ها مشغول کار هستند و ۲۵ درصد کار این پروژه‌ها پیش رفته است. اکثر شهرهای افغانستان به شمول پایتخت این کشور اکنون به دلیل تراکم جمعیت و عدم رعایت پلان شهری، چهره‌یی نازیبا به خود گرفته‌اند و مردم به خدمات رفاهی کمتری دسترسی دارند.
حاجی محمد خان زازی، وکیل ناحیه هشتم شهر کابل با انتقاد از عدم هماهنگی بین ادارات دولتی و بی توجهی آنان به منطقه‌اش می‌گوید: «شهرداری کابل در ناحیۀ ما هیچ کاری نکرده است. بیشتر در مناطقی کار صورت گرفته است که کلان های دولتی و زورمندان زندگی می کنند. برای مردم غریب هیچ کاری صورت نگرفته است».
آقای احمدی با این که می‌پذیرد که دخالت برخی زورمندان در تطبیق پلان‌های شهرسازی این وزارت و شهرداری ها در این کشور اختلال ایجاد می کند، می‌گوید که مردم نباید انتظار داشته باشند که یک روزه همه چیز تغییر کند.
احمدی می‌افزاید: «در پروژه‌های ساخت واحدهای مسکونی بیشتر کارمندان دولت، کسبه کاران و مردم غریب در نظر گرفته شده اند. ما خانه یک واحد رهایشی با امکانات مدرن به شمول کودکستان و ساحه سبز در اطرافش را با ۳۰ درصد تخفیف از قیمت بازار برایشان می‌فروشیم و پولش را در پنج قسط به مدت یک تا دو سال می‌گیریم و به شرکت ساختمانی می دهیم».
این مقام وزارت شهرسازی افغانستان از تهیۀ هفت ماسترپلان شهری در کلان شهرهای این کشور خبر می‌دهد. او از ولایت‌های کابل، هرات، بلخ و قندهار به گونه مثال یاد آوری کرده و می‌گوید که پلان‌های قدیمی این شهرها اکنون مطابق با نفوس این شهرها تنطیم شده و افزایش نفوس هم در آن‌ها پیش بینی گردیده است.
احمدی همچنان می‌گوید که کشورهای امریکا، جاپان و آلمان در بهسازی شهرهای افغانستان با این وزارت همکاری می‌کنند و از ایجاد یک پروژه بزرگ آبرسانی به کمک دولت آلمان در شهر کابل خبر می دهد.او همچنان از ایجاد پلان های انکشاف شهری در ۳۴ ولایت افغانستان خبر داده، می گوید مطالعات روی مراکز ولسوالی ها نیز جریان دارد.
بنا بر آمار ارائه شده از سوی وزارت شهرسازی، قرار است ۳۰ هزار واحد مسکونی در کابل، ۱۰ هزار در هرات، ۱۰ هزار در بلخ، ۱۰ هزار در قندهار، ۵ هزار در جلال آباد، ۳ هزار در قندوز و یک هزار واحد ساختمانی در غزنی ساخته شود. همچنان در دیگر ولایت‌های افغانستان نیز با توجه به درجه بندی آنها واحدهای مسکونی ساخته می شوند.
برای ساختن این واحدهای مسکونی و فروش آنان از سوی این وزارت یک پلان اعتباری ۵۰ ساله ترتیب شده است. این واحدها به صورت بلند منزل‌ها و بلاک‌هایی شبیه مکروریان‌های کابل ساخته می‌شوند که باعث رشد عمودی شهرها می‌گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.