سروردانش: دادگاه عالی دربارۀ درج نام اقوام در شناسنامه تصمیم می‌گیرد

گزارشگر:چهار شنبه 1 سنبله 1396 ۳۱ اسد ۱۳۹۶

معاون دوم ریاست جمهوری گفته که ریاست جمهوری به منظور اتخاذ یک تصمیم قانونی و منطقی درباره درج نام اقوام در شناسنامه‌های الکترونیکی خواهان تفسیر ماده ۴ قانون اساسی از سوی دادگاه عالی شده است.
mandegar-3سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که روز سه‌شنبه (۳۱ اسد) در جلسه امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت معارف و دیگر ادارات دولتی سخن می‌گفت، از آغاز به کار روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی در آینده نزیک خبر داد.
آقای دانش بیان داشت، آمادگی‌های لازم برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی اتخاذ گردیده و تا کمتر از یک ماه دیگر روند توزیع این شناسنامه‌ها آغاز می‌گردد.
به گفته وی، اگرچه توقع مردم افغانستان از حکومت در تمامی زمینه ها از جمله مساله توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بسیار است، اما گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.
او اظهار داشت، اداره ثبت احوال نفوس که قبلا در چوکات وزارت داخله فعالیت می کرد از بدنه آن وزارت جدا شده و به صورت یک اداره مستقل به فعالیت آغاز کرده است.
معاون دوم ریاست جمهوری افزود:” یکی از موارد دیگر درج نام قومیت در تذکره الکترونیکی است که تقاضاهایی از طرف شماری از شهروندان کشور در این زمینه مطرح شده است و این موضوع به منظور اتخاذ یک تصمیم قانونی و منطقی، از سوی ریاست جمهوری به ستره محکمه ارجاع شده است تا نظر نهایی خویش را در باره تفسیر ماده ۴ قانون اساسی ارایه کند”.
در ماده چهارم قانون اساسی افغانستان آمده است:”حاکمیت ملی درافغانستان به ملت تعلق دارد که به طور مستقیم یا توسط نمایندگان خود آن‌را اعمال می کند .ملت افغانستان عبارت است از تمام افرادی‌که تابعیت افغانستان را دارا باشند.ملت افغانستان متشکل از اقوام پشتون، تاجک، هزاره ، ازبک، ترکمن، بلوچ، پشه یی ، نورستانی، ایماق ، عرب ، قرغیز، قزلباش، گوجر، براهوی و سایر اقوام می باشد…”.
سرور دانش تاکید کرده که با نهایی شدن موضوع درج قومیت در شناسنامه‌های الکترونیکی، روند توزیع این شناسنامه‌ها نیز تا کمتر از یک ماه دیگر آغاز خواهد شد.
معاون دوم ریاست جمهوری بیان داشت که براساس گزارش اداره مرکزی احصائیه، پنج مرکز توزیع شناسنامه با تمامی امکانات مورد نیاز در شهر کابل ایجاد شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.