سرور دانش: تاکنون حق مریضان پایمال شده است

گزارشگر:سه شنبه 8 عقرب 1397 ۷ عقرب ۱۳۹۷

mandegarمعاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی با اشاره به تنظیم حقوق و تکالیف داکتران و مریضان و نظارت بر آنان می‌‌گوید که تاکنون حق مریضان و افراد متضرر جامعه به کلی پایمال شده و از هیچ مسوولی در این زمینه بازخواست نشده است.
سرور دانش، معاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی دیروز در مراسم «راجستریشن داکتران و استادان طب و دندان» در کابل سخن می‌گفت، بیان داشت که طب و رشته‌های مرتبط با آن در صورتی می‌تواند خدمات شایسته و مناسب را برای جامعه عرضه کند که از نگاه اخلاق طبی، تخصص مسلکی و از نگاه حقوقی پیوسته کنترل شود.
آقای دانش ضمن تأکید بر اهمیت فعالیت و کارکرد «شورای طبی افغانستان» و نقش این نهاد برای معیاری شدن خدمات صحی و نظارت بر حقوق و مکلفیت‌های داکتران و مریضان گفت که شورای طبی یک وظیفه دو سویه را به عهده دارد و ارایه خدمات صحی با کیفیت و مصون و تأمین حقوق و مسوولیت‌های داکتران و مریضان تنها از طریق این شورا امکان‌پذیر است.
او با اشاره به اهمیت علم طب و مسوولیت داکتران، سه اصل اخلاق طبی، تخصص مسلکی و نظارت و تنظیم امور مربوط به حقوق داکتران و مریضان را برای ارایه خدمات باکیفیت و اساسی برای شهروندان کشور مهم و ضروری خواند. او نسبت به ارتقای ظرفیت علمی و مسلکی داکتران گفت که وزارت‌های تحصیلات عالی و صحت عامه باید تلاش کنند تا مشکلات و چالش‌های فراوانی را که با آن روبه‌رو هستیم برطرف سازند.
معاون دوم ریاست حکومت، تنظیم حقوق و تکالیف داکتران و مریضان و نظارت بر آنان را مسوولیت اصلی شورای طبی خواند و نسبت به پیگیری حقوق مریضان تأکید کرد. او افزود که تا کنون حق مریضان و افراد متضرر جامعه ما به کلی پایمال شده است و مواردی را سراغ نداریم که یک داکتر به‌خاطر عملیاتی که منجر به خسارۀ جسمی و روانی مریض و حتا مرگ او شده باشد، به محاکمه کشانده شود.
براساس مفاد مادۀ سوم قانون شورای طبی، ترویج اخلاق طبابت، رسیده‌گی به شکایات و تخلفات مسلکی طبی و بلند بردن سطح دانش مسلکی داکتران از طریق تقویت و بهبود استندردهای آموزشی طبی از جمله اهداف و تکالیف مهم شورای عالی طبی می‌باشد.
آقای دانش ضمن تأکید بر همکاری داکتران با شورای طبی افزود که عملی شدن اهداف شورای طبی، بدون همکاری همه‌جانبه وزارت‌های صحت عامه و تحصیلات عالی امکان‌پذیر نیست.
او ضمن ابراز قدردانی از تلاش‌های صورت‌ گرفته توسط شورای طبی، از این شورا خواست که به روند اجراآت و فعالیت‌های خود سرعت بیشتر ببخشد.
در همین حال، نسرین اوریاخیل رییس شورای طبی نیز در صحبت‌های خود وعده سپرد که برای تطبیق قانون شورای طبی و مسوولیت‌های اساسی این شورا بیش از پیش تلاش خواهد کرد.
نجیب الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی نیز در سخنرانی خود بر همکاری متقابل وزارت تحصیلات عالی و شورای طبی برای پیشبرد اهداف تعیین‌شده در قانون شورای طبی تأکید ورزید و گفت که شورای طبی یک گام مهم برای استندرد‌سازی خدمات صحی در کشور است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.