سرپرست وزارت دفاع: ارتش با زرهپوش‌های پیشرفته مجهز می‌شود

سه شنبه 26 عقرب 1394/

افزایش ناامنی‌ها و جنگ‌های خونین مجلس سنا را واداشت تا کنفرانسی را در مورد چگونگی تطبیق موافقتنامه دوجانبه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا برگزار کند.
حکومت وحدت ملی در نخستین روز کارش موافقتنامه امنیتی را با امریکا امضا کرد. اما افزایش ناامنی‌ها انتقادهایی را متوجه حکومت کرده است. mandegar-3شماری از سناتوران به این باورند که موافقنامه امنیتی به عنوان یک کاغذپاره باقی مانده و به آن عمل نمی‌شود.
کمبود تجهیزات ارتش و پولیس ملی و عدم دسترسی نیروهای امنیتی افغانستان به هواپیماهای جنگی، انتقادهایی را در مورد این موافقتنامه به وجود آورده است. ولی مقام‌های وزارت دفاع افغانستان می‌گویند در نتیجه امضای این موافقتنامه، ایالات متحده امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می‌کند و قرار است ارتش ملی با سلاح‌ها و زرهپوش‌های بیشتری تجهیز شود.
معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه در یک کنفرانسی که در رابطه به تطبیق موافقتنامه امنیتی در کابل برگزار شده بود گفت: «وسایط زرهی که در مقابل سلاح‌ها مقاومت دارند و پیشرفته‌تر هستند در حال آمدن است، این وسایط در ابتدا به نیروهای ضربتی داده می‌شود و سپس به نیروهای پیاده هم قرار است داده شود.»
ارتش ملی در شش هفته گذشته ۱۴۰ عراده زرهپوش‌های هاموی را به دست آورده و قرار است ۱۰۰۰ زرهپوش دیگر نیز در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار گیرد.
قوای هوایی
دلیل اصلی پیشروی‌های طالبان در میدان‌های جنگ، نبود جنگنده‌های هوایی خوانده شده است. براساس اظهارات مقام‌های وزارت دفاع، ارتش افغانستان به تعداد اندکی از هواپیماهای ترانسپورتی را در اختیار دارد و این بخش هنوز «بسیار ضعیف» است.
مقامات وزارت دفاع گفتند که ارتش ملی هنوز با هواپیماهای جنگی مجهز نیست و دلیل اصلی پیشروی طالبان و افزایش تلفات نیروهای امنیتی نیز همین موضوع است. جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز وزارت دفاع در حاشیه این کنفرانس به خبرنگاران گفت: «یکی از اشتباهات ما این بوده که ما نتوانستیم قوای هوایی خود را همزمان با قوای زمینی تقویت کنیم. به همین دلیل است که امروز با چالش‌هایی مواجه هستیم.»
ارتش ملی در شش هفته گذشته ۱۴۰ عراده زرهپوش‌های هاموی را به دست آورده و قرار است ۱۰۰۰ زرهپوش دیگر نیز در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار گیرد.
وزارت دفاع افغانستان می‌گوید آموزش کادرهای مسلکی قوای هوایی و پیلوت‌ها ۵ تا ۸ سال زمان نیاز دارد.
حمایت مالی از جنگ
وزارت دفاع می‌گوید در صورتی که افغانستان موافقتنامه امنیتی را با ایالات متحده امریکا امضا نمی‌کرد، پیشبرد جنگ کنونی ناممکن بود. آقای ستانکزی گفت جنگ کنونی عملا با تمویل مالی جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده امریکا به پیش برده می‌شود و تعهدات مالی برای سال‌های پیشرو نیز وجود دارد.
ستانکزی افزود: «تا آخر سال ۲۰۱۵ تمویل مالی عملا وجود دارد. کشورهای بین‌المللی تعهدات مالی خود را سالانه انجام می‌دهند. پس از امضای موافقنامه امنیتی ما تعهد دیگر حمایت مالی نیز داریم. ما تعهد مشخص مالی برای سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز داریم.»
سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت که تلاش می‌شود تا حمایت‌های مالی جامعه جهانی و امریکا تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد.
در همین حال فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا گفت، حکومت افغانستان باید بر امریکا فشار بیاورد تا به تعهداتی که در موافقنامه امنیتی کرده، عمل کند: «ما پشیمان نیستیم. با آن که بعضی از دوستان ما خوش نیستند ولی این تصمیم را حکومت و پارلمان گرفته است.»
مسلمیار تاکید کرد که این موافقنامه باید منجر به تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود و ایالات متحده امریکا در جنگ کنونی، افغان‌ها را در برابر تروریسم بین‌المللی حمایت نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Lona Rose

    تجربه نشان میدهد امریکاعلاقه مند نیست دولت افغانستان را با تجهیزات مدرن هواهی و دافع هواهی اکمال کند اگر می خواست مدت چهارده سال وقت زیاد بود نیرو هایش عملا در افغانستان حضور فعال داشت. همیش طرف چشم پاکستان نگاه میکند گرچه با ما پیمان امنیتی امضا کرده کاری عملی درک ندارد همسایه های ما خوب خود را مجهز کردن تنها ما در گرداب نیمه غرق جابجا ماندیم. امریکا به هیچ صورت آرزو ندارد تروریست ها از جمله داعش نیست ونابود شود. اگر حقیقتأ امریکا بخواهد زایشگاه داعش گروپ حقانی تروریست بین المللی در پاکستان فعال است در آنجا توسط پنجابی با کمک مالی سعود قطر و کویت تمویل در هر کشور به خاطر تخریب این درنده های حیوان صفت صادر میشوند کشور ما ازین دوستی نیم بند امریکا تاوان مالی و جانی زیادی متحمل شد.

    بهتر است دولت مردان ما موضوع تجیهز قوای هواهی طور روشن با امریکا یکطرفه کند با مردم آشکارا در میان بگذارد دوستی نیم بند مذب ذب بدرد ما نمیخورد.

    درغیر آن با شوروی پیمان امنیتی امضا کرد مانند سوریه در ظرف یکماه پوتین داعش و دیگر گروپ تروریستی وحشی را مانند پخته در ظرف یکماه باد باد میکند با هند پیمان امنیتی امضا شده پاکستان را سرجایش می نشاند. حاجی صبور