سرپرست وزارت دفاع: تضادها بر سر منابع معدنی و مواد مخدر مصیبت خلق کرده است

چهارشنبه 23 جدی 1394/

سرپرست وزارت دفاع افغانستان می‌گوید آن عده از گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان که آشتی‌پذیر نیستند و به پروسه صلح نمی‌پیوندند، از سوی نیروهای امنیتی سرکوب خواهند شد.
معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع که روز سه شنبه به منظور پاسخ‌گویی به پرسش‌های امنیتی به مجلس سنا فراخوانده شده بود، جنگ mandegar-3افغانستان را پیچیده خواند و گفت تضادها بر سر منابع معدنی و مواد مخدر برای مردم مصیبت خلق کرده است.
این در حالی است که نشست چهارجانبه صلح روز دوشنبه در اسلام‌آباد برگزار شد و شرکت‌کننده‌گان این نشست توافق کردند تا گفت‌وگوهای صلح ادامه یابد. قرار است دومین نشست این گروه چهارگانه شش روز بعد در کابل برگزار شود.
آقای استانکزی در جلسه عمومی مجلس سنا گفت حکومت تصمیم قاطع دارد تا با عناصر صلح‌ناپذیر بجنگد: «کسانی که افغان هستند و می‌خواهند به پروسه صلح بپیوندند، باید برای آن‌ها فضای سیاسی داده شود تا آن‌ها در مذاکرات اشتراک کنند.»
سرپرست وزارت دفاع تاکید کرد که صلح تنها از راه تضرع به دست نمی‌آید: «تا زمانی که به یک صلح جامع می‌رسیم، تا زمانی که خشونت است و تا زمانی که فعالیت‌های نظامی مخالفین ادامه دارد، وظیفه قوای مسلح است که با قاطعیت اقدام کنند.»
صلح با کدام گروه‌ها؟
هنوز معلوم نیست که کدام گروه‌های مسلح مخالف دولت به روند مذاکرات می‌پیوندند. افغانستان حالا با «گروه طالبان» روبرو نیست بلکه به دلیل تقسیم این گروه به دسته‌های مختلف به «گروه‌های طالبان» تبدیل شده‌اند.
گروه داعش و تروریستان خارجی که در نتیجه جنگ وزیرستان شمالی به ولایات مختلف افغانستان هسته‌گذاری کرده و جنگ را داغ‌تر کرده‌اند شامل پروسه صلح نخواهند شد. رئیس جمهور غنی بارها گفته‌است که تروریستان خارجی باید افغانستان را ترک کنند.
جنگ منافع
پروسه صلح افغانستان ساده نیست زیرا گروه‌های مختلف برای اهداف و مقاصد متفاوت سلاح به دست گرفته و علیه نیروهای امنیتی می‌جنگند. رقابت‌های محلی و به دست آوردن منافع اقتصادی از تریاک و معادن نیز بر پیچیدگی اوضاع افزوده است.
سرپرست وزارت دفاع گفت بخشی از جنگ افغانستان وابسته به منافع اقتصادی است: «جنجال معدن لاجورد در بدخشان، جنجال معدن طلا و معدنی که در هلمند است چون این‌ها منبع عاید است، هر جایی که منبع عاید است از تریاک تا قاچاق مواد مخدر، همه بستر ناآرامی‌است.»
براساس اظهارات این مقام امنیتی افغانستان زورمندان محلی که در تلاش به دست آوردن معادن در بدخشان هستند، گروه‌های تروریستی را در مناطق تحت تسلط شان پناه دادند تا با استفاده از فضای ناامن، خود از منابع سرشار اقتصادی معادن سود ببرند.
بدخشان پایگاه تروریستان می‌شود؟
جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۵ به شمال و شمال شرق افغانستان کشانده شد. بدخشان، تخار، کندز، بغلان و فاریاب شاهد جنگ‌های شدید بودند. سناتوران هشدار دادند که اگر حکومت به بدخشان توجه نکند، این ولایت به مرکز فعالیت‌های تروریستی تبدیل خواهد شد.
گلالی اکبری یک تن از سناتوران گفت تروریستان از کشورهای مختلف وارد ولسوالی‌های وردوج، یمگان و جرم بدخشان شده‌اند و تصمیم تصرف چهار ولسوالی را در این ولایت دارند: «این‌ها طالبان محل را جمع می‌کنند و برای آن‌ها سخنرانی می‌کنند در محضر عام که باید در سه ماه زمستان چهار ولسوالی بدخشان را سقوط دهید تا ما در این‌جا پایگاه نظامی القاعده را اعلام کنیم.»
به گفته این سناتور بدخشان، تروریستان منابع مالی کافی را در اختیار طالبان محلی قرار می‌دهند. این در حالیست که دو ولسوالی بدخشان به دست طالبان سقوط کرده و تروریستان از کشورهای مختلف در مناطق کوهستانی این ولسوالی‌ها جابجا شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.