سرکس؛ فرصت خوشی و شادمانی کودکان

/

صدها کودک از نقاط مختلف شهر کابل در مراسم تجلیل از «روز جهانی سرکس» در مرکز تعلیمی و تربیتی سرکس شرکت کردند. آن‌ها با تماشای هنرها و نمایش‌های کودکانه خندیدند، کف زدند و شادی کردند.
نمایش‌هایی که توسط کودکان مرکز تعلیمی سرکس انجام شد، برای بسیاری از کودکان جالب و جدید بود. صدای هیاهو، خنده‌ها و شادمانی کودکان در صحن مرکز تعلیمی می‌پیچید و کودکان با دقت تمام به بازی‌های سرکس خیره شده بودند.
شمار اندکی از کودکان افغانستان اقبال این را دارند تا به مراکز تفریحی بروند و از تماشای بازی‌های کودکانه لذت ببرند. اما سرکس تعلیمی این زمینه را برای کودکان فراهم کرده است. افغانستان یکی از ۵۰ کشور جهان است که «روز جهانی سرکس» در آن تجلیل می‌شود. مسوولان سرکس گفتند در بین کشورهای آسیایی تنها افغانستان دارای مراکز رسمی تعلیم سرکس می‌باشد.
حمید روحان، مسوول سرکس تعلیمی و تربیوی افغانستان گفت صدها کودک در کابل و دفترهای ولایتی سرکس مصروف آموزش هنرهای سرکس هستند. او یادآور شد که مراکز تعلیمی سرکس ده سال پیش فعالیتش را در افغانستان آغاز کرد. روحان گفت که این مرکز برای بیش از دو و نیم میلیون کودک افغانستان در ۲۵ ولایت این کشور نمایش برگزار کرده است. سرکس تعلیمی با راه اندازی کارگاه‌های آموزشی در مکاتب، زمینه آموزش تفریح و سرگرمی های جدید را برای کودکان افغان فراهم می کند.
آقای روحان درباره برنامه‌های مرکز سرکس تعلیمی گفت: «برنامه‌های ما نمایشی، تفریحی، و برنامه‌هایی است که برای طفل بسیار آموزنده است».
سرکس تعلیمی هنرهای اکروباتیک و ترانه های ملی را برای کودکان یاد می دهد. امیر رحمان، یک کودکان افغان که هنرهای سرکس را فراگرفته می گوید: «بسیار خوش هستم حالا می توانم با توپ های چوچه سرکس کار کنم. اکروبات هم یاد گرفتم یعنی ملاق زن را. در این جا ما بایسکل های یک تایره می دوانیم».

نقش‌های کمیدی
برخی از کودکان با رنگ‌های مختلف صورت خود را مکیاژ کرده اند. آن‌ها چهره‌های جالب و خنده داری را از خود به نمایش می‌گذارند تا توجه بیشتر کودکان را جلب کنند و آن‌ها را بخندانند.
احمد شمشاد، کودکی که صورتش را مکیاژ کرده می‌گوید: «امسال برایم گفتند که باید نقش کمید را داشته باشی. به همین خاطر صورتم را مکیاژ کردم». وقتی احمد شمشاد با بایسکل یک تایره هنرش را نمایش می داد کودکان با شوق و شادی تمام می خندیدند و کف می زدند.
هنر سرکس برای بسیاری از افغان‌ها نا آشناست و تنها در ده سال اخیر نام این هنر از طریق رسانه‌ها به گوش مردم رسیده است. مسوولان مرکز می‌گویند: «سرکس ترکیبی از قدرت، سرعت، هنر زیبایی، شجاعت، دلیری، تمرکز حواس، تسلط و کنترل کامل بر بدن و همچنین هم آهنگی و سازماندهی بین اعضای تیم هنرمندان می‌باشد».
در ده سال اخیر مرکز تعلیمی سرکس سفرهایی را برای کودکان این مرکز فراهم کرده و آن ها توانسته اند در کشورهای مختلف جهان هنر سرکس را به نمایش بگذارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.