سـازندۀ بـم برای طالبـان در لنـدن محـکوم شـد

گزارشگر:شنبه 9 سرطان 1397 ۸ سرطان ۱۳۹۷

یکی از شهروندان بربتانیایی که مسوولیت ساختن بمب برای طالبان را به عهده داشت، در لندن محکوم شده است. این فرد خالد علی نام دارد و همچنان متهم به انجام و طراحی حمله‌هایی در بریتانیا است.
mandegar-3این بمبم ساز شغل لوله کشی داشته است. علی در دادگاهی در بریتانیا به طراحی یک حمله تروریستی در قلب لندن و ساختن بمب برای طالبان محکوم شده است.
علی چندین سال را در افغانستان سپری کرده، وقتی پلیس از او پرسید که آیا برای جهاد به بریتانیا برگشته است، او در پاسخ گفت: «ما مجاهدیم و کار ما جهاد است»
خالد علی، ۲۸ ساله در ۲۷ آوریل ۲۰۱۷ در حالی که سه قبضه کارد با خود حمل می‌کرد، در خیابان پارلمان بریتانیا در لندن، دستگیر شد.
دادستان‌ها گفته‌اند علی، ساکن ادمینتون در شمال لندن، قصد داشت «حمله مرگباری» علیه سیاستمداران و پلیس انجام دهد.
علی در هنگام بازجویی به پلیس گفت که می‌خواسته «پیامی» به مقام‌های بریتانیایی برساند. اما او مدعی شده که کاردها را برای محافظت از خود، به همراه داشته.
هیات داوران در دادگاه کیفری لندن او را محکوم به برنامه‌ریزی برای یک اقدام تروریستی در بریتانیا و همچنین در دو فقره جداگانه، محکوم به حمل مواد انفجاری، دانست اما او در جریان اعلام حکم، واکنشی نشان نداد.
حکم نهایی دادگاه در مورد علی قرار است ۲۰ ژوئیه اعلام شود.
در روز ۲۲ آوریل سال گذشته، یک ماه پس از حمله تروریستی در نزدیکی ساختمان پارلمان بریتانیا، علی در دوربین‌های مداربسته در حالی دیده شد که از مقابل ساختمان سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا (ام‌آی‌۶) پل وست‌مینستر، ساختمان پارلمان و وایت‌هال قدم زنان می‌گذشت.
پنج روز بعد، مادر او به پلیس زنگ زد و خبر داد که در اتاق خواب پسرش چهار قبضه کارد پیدا کرده است. بعد از ظهر همان روز، پلیس او را در چند قدمی دفتر کار نخست وزیر بریتانیا گرفتار کرد.
دین هایدن، معاون اداره پلیس لندن علی را «یک شخص فوق‌العاده خطرناک» توصیف کرد.
آزمایش‌های دی‌ان‌ای
علی در سال ۲۰۱۱ به افغانستان رفت و پنج سال در آنجا مشغول ساختن بمب با هدف کشتن نیروهای ائتلاف بود.
در اواخر اکتبر ۲۰۱۶، به کنسولگری بریتانیا در استانبول ترکیه مراجعه کرده و مدعی شد که گذرنامه خود را گم کرده و خواهان مدارک فوری موقت برای مسافرت به بریتانیاست.
او در اوایل ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ به بریتانیا بازگشت، در فرودگاه هیترو پلیس او را متوقف کرد. اثرانگشت و نمونه دی‌ان‌ای از وی گرفته شد.
اثرانگشت و دی‌ان‌ای گرفته شده بعدتر به پلیس فدرال آمریکا، (اف‌بی‌آی) فرستاده شد.
اف‌بی‌آی یک بانک اطلاعاتی حاوی اثر انگشت روی تمام قطعات بمب‌هایی را دارد که در مناطق جنگی جهان به دست آمده.
ماموران پلیس فدرال آمریکا، ۴۲ مدرک مبتنی بر اثر انگشت را پیدا کردند که علی را با مین‌های کنار جاده در افغانستان ربط می‌دهد.
آقای هایدن در دفاع از این انتقادها که چرا علی در آوریل ۲۰۱۷ زمانی که مسلح و در چند متری پارلمان بریتانیا بود، دستگیر نشد، گفت که پلیس و نهادهای اطلاعاتی «آماده برخورد با هر نوع خطر احتمالی از جانب او بودند و او در مناسب‌ترین زمان بازداشت شد.»
در جریان بازجویی پس از بازداشت، علی اعتراف کرد که در افغانستان علیه سربازان بریتانیایی جنگیده اما حاضر نشد بپذیرد که سربازی را کشته است.
در نوار ویدیویی که جریان بازجویی پلیس از علی را نشان می‌داد و در صحن دادگاه پخش شد، او گفت که بیشتر از ۳۰۰ بمب را منفجر کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.