سـوال‎هایی دربارۀ قتل بـن‌لادن

/

دو شنبه ۲۸ ثور ۱۳۹۴

 

mnandegar-3در عملیات جست‌وجوی بن لادن، احتمالاً سازمان استخبارات آلمان نقش فعال داشته و کمک‌های مهمی را انجام داده است. در این زمینه سوال‌های شدیداً جنجالی در رابطه با سران حکومت پاکستان نیز مطرح شده اند.
بنابر گزارش اخیر روزنامه «بیلد» آلمانی که روز یکشنبه منتشر گردید، سازمان استخبارات فدرال آلمان (بی. ان. دی) احتمالاً اطلاعات مهمی را در عملیات جستجوی بن لادن رهبر سابق القاعده به سازمانهای استخباراتی ایالات متحده امریکا ارائه کرده است. روزنامه «بیلد ام زونتگ» از قول حلقات استخباراتی ایالات متحده نوشته است که اطلاعات سازمان استخبارات فدرال آلمان در عملیات جست‌وجوی بن لادن و در کشف مکان بود و باش او در پاکستان «اهمیت اساسی» داشته اند. بنابر گزارش اخیر «بیلد» سازمان استخبارات فدرال آلمان، از یک جاسوس سازمان استخبارات پاکستان (آی. اس. آی) که همزمان با سازمان استخبارات فدرال آلمان نیزهمکاری داشته، اطلاع یافته بود که بن لادن در پاکستان به طور مخفی زنده‌گی می‌کند. بنابراین اطلاعات سازمان استخبارات فدرال آلمان گویا سبب شده اند که گمانه زنی‌های سازمان استخبارات ایالات متحده امریکا نیز تشدید یابند و این سازمان با امکانات بیشتر و گسترده فنی در این زمینه وارد عمل شود.
روزنامه «بیلد ام زونتگ» گزارش داده است که سازمان استخبارات پاکستان «آی. اس. آی» از مخفیگاه بن لادن از قبل اطلاع داشته است. بناءً این گزارش در تضاد با ادعای مقامهای رسمی پاکستان مبنی بر بی اطلاعی از محل اقامت بن لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده در پاکستان قرار می گیرد. افزون براین مقامهای پاکستان از اقامت بن لادن و خانواده اش در نزدیکی اکادمی نظامی پاکستان در شهر «ابت آباد» تا آخر اظهار بی خبری کرده اند.
بنابر این گزارش همچنان حکومت پاکستان نیز در اول از عملیات نیروهای ویژه ایالات متحده امریکا اطلاعی دریافت نکرده بود؛ عملیاتی که روز دوم ماه می سال ۲۰۱۱ به کشته شدن بن لادن در شهر «ابت آباد» پاکستان انجامید.
بنابر گزارش این روزنامه، سازمان استخبارات فدرال آلمان همچنان ماه قبل از عملیات نظامی ایالات متحده در جستجوی بن لادن، استخبارات این کشور را حمایت می کرده است. برای اینکه این عملیات مؤفقانه انجام یابد و محرمانه باقی بماند، استخبارات آلمان تمام مکاتبات انترنتی و ارتباطات تلفونی به شمال پاکستان را به طور بیست و چهار ساعته، در مرکز شنود استخباراتی فدرال آلمان در منطقه بادآیبلنگ کنترول می نمود.
ردپای قاصد
اما بنابر گزارش مذکور، اطلاعات جاسوس دو طرفه پاکستانی، رد پای بن لادن را آشکار نکرده است، بلکه مکاتبات قبلی بن لادن در ماه آگست سال ۲۰۱۰ راه مآمورین استخبارات امریکایی را بسوی او گشوده اند. آنچه که رسماً نیز در این مورد اظهاراتی ارائه شده اند.
مردی به نام مستعار الکویتی از سال ۲۰۰۷ به بعد زیر نظر استخبارات ایالات متحده امریکا قرار داشت و ماموران استخبارات امریکا امیدوار بودند که با تعقیب او قادر به کشف محل اقامت بن لادن خواهند شد. سرانجام پس از آنکه ایالات متحده متیقن به کشف محل اقامت بن لادن در «ابت آباد» پاکستان گردید، با عملیات ویژه وارد عمل گردید.
اکنون گزارش روزنامه «بیلد ام زونتگ» در زمینه گویا کمک های استخبارات فدرال آلمان به استخبارات امریکایی همزمان به تنش های داخلی در آلمان در زمینه همکاریهای استخباراتی این سازمان با سازمان امنیت داخلی ایالات متحده (ان. اس. ای) منتشر گردیده است. بناءً اکنون احتمال آن می رود که همچنان این سازمان مظنون به این گردد که گویا به دستور سازمان استخبارات امنیت داخلی ایالات متحده امریکا در مرکز شنود استخباراتی این کشور شهروندان آلمان و شرکتهای این کشور را تحت تعقیب قرار داده و بطور غیر مجاز مکاتبات و مکالمات آنان را ثبت کرده باشد.
این در حالی است که فقط چند روز قبل انتشار مطلبی از ژورنالیست معروف امریکایی سایمور هیرش در زمینه کشتن بن لادن، در نشریه «لندن رویو آف بوکس» جنجال برانگیز گردید. هیرش از قول یکتن از اعضای پیشین استخبارات ایالات متحده که از او نام نبرده، می نویسد که سهم نیروهای اردو و استخبارات پاکستان در قتل بن لادن به مراتب بیشتر از آن بوده که تا حال در مورد آن گزارش گردیده است.
بنابر این گزارش، بن لادن از چندین سال قبل توسط استخبارات پاکستان دستگیر و در قید آنان بوده است. افزون بر این او شدیداً بیمار بوده و در عملیات کشتن او، هیچگونه عمل دفاعی انجام نشده است. بنابر گزارش هیرش، گویا ایالات متحده امریکا برای کشف محل اقامت بن لادن برای یکتن از اعضای استخبارات پاکستان ۲۵ میلیون دالر انعام داده است و او بوده که محل اقامت بن لادن را نشان داده است.
اما کاخ سفید پس از انتشار گزارش هیرش، مطلب مذکور را در آغاز هفته گذشته به عنوان یک گزارش غیر شفاف و غیر واقعی تکذیب کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :