سفارت امریکا در کابل بسته شد

دوشنبه 24 عقرب 1395/

در پی حملات مرگبار طالبان بر قونسلگری آلمان در مزار شریف و پایگاه نظامی امریکا در بگرام، سفارت ایالات متحده امریکا در افغانستان مسدود شده است. در حمله بر پایگاه نظامی بگرام چهار امریکایی کشته و ۱۶ تن دیگر شان زخمی شدند.
در خبرنامه یی که روز شنبه از سوی سفارت امریکا در کابل نشر شد، آمده است که این سفارت “به عنوان یک اقدام احتیاطی موقت” روز یکشنبه mandegar-3“برای ارائه خدمات معمول” بسته است.
این تصمیم غیرمعمول در پی آن گرفته شد که دو سرباز و دو قراردادی امریکایی، روز شنبه در حمله انتحاری در پایگاه هوایی بگرام در نزدیکی کابل پایتخت افغانستان کشته شدند و ۱۶ نظامی دیگر و یک قراردادی پولندی زخمی گردیدند.
فقط دو روز قبل این حمله مرگبار، شورشیان بر قونسلگری آلمان در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ حمله کردند. در حمله انتحاری قوی که بالای این قونسلگری انجام شد، دست کم شش تن کشته شدند و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا روز یکشنبه این حمله را “نفرت انگیز و بزدلانه” خواند و محکوم کرد؛ حمله انتحاری که بزرگترین پایگاه نظامی امریکا را در افغانستان هدف قرار داد.
طالبان مسوولین این حمله را به دوش گرفته اند و از افزایش شورشگری در افغانستان خبر داده اند، اما کری گفت امریکا از این هشدار آنان نمی ترسد.
وزیر خارجه امریکا در جریان سفرش در نیوزیلند گفت: «صاف و ساده، این گونه اعمال فردی مانع ادامه ماموریت ما نمی شود.» وی همچنان افزود: «پس هرچه زودتر مردم بدانند که راه بهتری نیز برای حل و فصل اختلافات وجود دارد، جهان به همان اندازه زودتر قادر خواهد بود به طور موثر در جهتی بهتر حرکت کند».
کری همچنان اضافه کرد: «تاکید می کنم آنچه که ما همه برایش مبارزه می کنیم…ثبات، صلح و توانایی زندگی برای مردم با درنظرداشت احترام و تحمل با دیدگاه های متفاوت است».
ایالات متحده امریکا در حال حاضر حدود ۱۰ سزار سرباز در افغانستان دارد که بخش بزرگی از آنان در پایگاه هوایی بگرام مستقر هستند.
سفارت امریکا در کابل همواره به شهروندان این کشور نسبت به سفر به افغانستان هشدار می دهد؛ کشوری که طالبان از ۱۶ سال قبل به این سو شورشگری را رهبری می کنند.
از زمانی که نیروهای جنگی ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کردند، شورشگری در افغانستان افزایش یافته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.