سفارت امریکا در کابل: مردم افغانستان فریب رابطۀ عاشقانه و تجارت آنلاین را نخورند

۳ سنبله ۱۳۹۸

سفارت امریکا در کابل از شهروندان افغانستان خواسته که مراقب باشند قربانی کلاه‌برداری اینترنتی نشوند.
این سفارت با نشر خبرنامه‌یی در وب‌سایت و صفحۀ رسمی فیس‌بوک خود نوشته که این کلاه‌برداران تلاش می‌کنند تا با «طرح دوستی، رابطۀ عاشقانه یا تجارت آنلاین» ارتباط برقرار کرده واز این رابطه برای درخواست پول استفاده می‌کنند.
mandegarاین سفارت رایج‌ترین نوع کلاه‌برداری‌‌ها را عبارت از تماس‌های تلفنی، ارسال پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی دانسته و افزوده که طرف مقابل مدعی است که شهروند امریکا بوده و به عنوان عضوی از نیروهای مسلح امریکا، پیمان‌کار نظامی، دیپلمات سفارت امریکا و یا کارمند یک سازمان بین‌المللی در افغانستان مستقر هستند.
در خبرنامه این سفارت آمده که این کلاه‌برداران برای قانع کردن قربانیان احتمالی خود، هفته‌ها یا ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا رابطه بر قرار شود.
این افراد برای نشان دادن شواهد، از داستان‌های جعلی، عکس‌ها و اسامی سربازان واقعی یا مدل‌های آن‌ها از وب سایت‌های اینترنتی استقاده می‌کنند و هنگامی که اعتماد قربانی خود را جلب کردند، کلاه‌برداران یک «وضعیت نادرست» ایجاد می‌کنند و از قربانیان درخواست پول می‌کنند.
سفارت امریکا افزوده که کلاه‌برداران می‌توانند بسیار باهوش و فریبنده باشند و داستان‌های غم‌انگیز و قابل قبول روایت کنند که باعث می‌شود شما برای آنها پول ارسال کنید، پس از دریافت پول، دیگر ناپدید و به پیام‌ها پاسخ نمی‌دهند.
سفارت امریکا گفته که کلاه‌برداران تلاش می‌کنند تا با «طرح دوستی، رابطه عاشقانه یا تجارت آنلاین» ارتباط برقرار کنند.
این نهاد از شهروندان افغانستان خواسته که پیش از ارسال پول بررسی کنند که قربانی کلاه‌برداری نشوند.
در این خبرنامه به کاربران توصیه شده که اگر فکر می‌کنید قربانی کلاه‌برداری اینترنتی هستید: پول ارسال نکنید که قابل برگشت نیست. فوری ارتباط را قطع کرده و سعی در حل وفصل اوضاع با کلاه‌بردار نکنید. اگر احساس تهدید می‌کنید، با پولیس محلی خود تماس بگیرید. سعی نکنید شخصاً پول از دست‌رفته‌تان را بازیابی کنید. کلاه‌برداری را بی‌درنگ گزارش دهید.
همچنین سفارت امریکا می‌گوید: قربانیان کلاه‌برداری می‌توانند شکایت خود را با مراکز شکایت جرایم اینترنتی؛ در بین دفتر تحقیقات فدرال (FBI)، مرکز ملی مبارزه با جرایم اقتصادی سنگین رایانه‌یی (NW3C)، دفتر کمک به عدالت (BIA) و همچنین شکایت خود را در کمیسیون تجارت فدرال امریکا ثبت کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.