سفارت ایران در کابل ادعای بازداشت مهاجم انتحاری ایرانی را در ولایت فراه رد کرد

گزارشگر:چهار شنبه 25 اسد 1396 ۲۴ اسد ۱۳۹۶

سوولان سفارت ایران در کابل، ادعای بازداشت یک مهاجم انتحاری ایرانی را توسط نیروهای امنیتی در ولایت فراه رد کردند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ در یک اعلامیه ای که از سوی دفتر بخش رسانه‌ای سفارت ایران در کابل منتشر شده آمده است که دولت افغانستان در مورد تثبیت این ادعا تاهنوز هیچ سندی را در اختیار این سفارت قرار نداده است.
دو روز پیش فرمانده پولیس ولایت فراه در صحبت با برخی رسانه‌ها گفته بود که یک مهاجم انتحاری ایران هنگام حمله بر یک پاسگاه امنیتی در این ولایت بازداشت شده است.
فرمانده پولیس فراه تاکید داشت که فرد بازداشت اعتراف کرده است که شهروند ایرانی است و یکی از کسانی که هنگام حمله بر یک پاسگاه امنیتی کشته شده است نیز پسر کاکای وی بوده است.
در همین حال، دفتر بخش رسانه‌ای سفارت ایران در کابل گفته است: “هنوز نمی توانیم این خبر را تایید نماییم به خاطریکه هیچ مدرکی دال بر ایرانی بودن چنین فردی از سوی دولت افغانستان در اختیار ما قرار نگرفته است”.
در این اعلامیه آمده، امیدواریم در صورتیکه برای اثبات این ادعا سندی وجود داشته باشد از سوی مسوولین دولت افغانستان در اختیار ما قرار بگیرد تا بررسی های لازم در زمینه انجام شود.
اعلامیه افزوده: “البته عناصر مرتبط با داعش امکان دارد که امکان ورود به خاک ایران را به دست آورده باشند اما با تدابیر و جدیت که دولت ایران در زمینه مبارزه با تروریزم دارد، امکان فعالیت آنان در ایران وجود ندارد”.
در اعلامیه گفته شده که جمهوری اسلامی ایران قریب به هزار کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی افغانستان دارد و همچنین تعدادی از مهاجران افغان مقیم ایران به طور غیرقانونی از مرزهای دو کشور تردد می‌کنند؛ لذا احتمال عبور غیرقانونی عناصر ایرانی مرتبط با داعش از مرز دو کشور و پیوستن آنها به گروه داعش در افغانستان وجود دارد.
بخش رسانه‌ای سفارت ایران همچنین گفته، در حال حاضر کمیته های پنج گانه مشترک دو کشور در پیوند به گسترش همکاری دو جانبه از جمله در راستای امنیتی، مرزی و مبارزه مشترک با تروریزم مصروف همکاری هستند و دولت ایران امیدوار است با همکاری های مقام‌های امنیتی و مرزی دو کشور، امکان مبارزه کامل تروریستی در دو سوی مرز مشترک فراهم شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.