سفر ناگهانی وزیر دفاع آلمان به بلخ

۱۵ حوت ۱۳۹۱

توماس دیمیزیر، وزیر دفاع آلمان در یک سفر اعلام ناشده برای دیدار با سربازان کشورش وارد افغانستان شد. این دهمین سفر دیمیزیر به افغانستان از دو سال به این سو است.
دیمیزیر حوالی ساعت هفت صبح سه شنبه به مزار شریف رسید. اکثر ۴۳۵۰ سرباز اردوی آلمان در پایگاه زون شمال در مزار شریف مستقر هستند.
فرماندهی نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) در شمال را از ۲۱ ماه فبروری به این سو جنرال آلمانی، یورگ فولمر به عهده دارد. دیمزیر در آنجا از سوی جنرال فولمر مورد استقبال قرار گرفت. دیمیزیر گفت که نیروهایش کشورش پایگاه خود در پلخمری را در ماه‌های آینده می‌بندند.
بوندستاگ یا پارلمان آلمان ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان را در ماه دسمبر تا ۲۸ فبروری سال ۲۰۱۴ تجدید نمود. شمار نیروهای آلمانی در افغانستان که به ۴۴۰۰ تن می‌رسید، تا پایان ماموریت کنونی قرار است به ۳۳۰۰ سرباز کاهش یاید.
برنامه‌ریزی شده است که تا پایان سال ۲۰۱۴ همه نیروهای جنگی بین المللی از افغانستان خارج شوند. تا آن زمان مسوولیت‌های امنیتی افغانستان به نیروهای امنیتی و ادارات دولتی افغانستان واگذار می‌شود.
مقام‌های آلمانی واضح ساخته اند که بعد از سال ۲۰۱۴ نیز نیروهای بین‌المللی به شمول سربازان آلمانی برای مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور باقی می مانند.
در اوایل هفته روان وزیر دفاع آلمان خبر داد که در نظر دارد پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان طرحی را برای خروج نیروها از افغانستان و برنامه های بعد از آن، تهیه کند. دیمیزیر می خواهد این طرح اش را با اپوزیسیون حکومت نیز شریک سازد، تا از پرداختن به این موضوع در مبارزات انتخاباتی تا حد ممکن جلوگیری شود.
دیمیزیر در مورد وضعیت افغانستان گفته است که وضعیت کمی بهتر شده است، اما نسبت به مناطق مختلف، متفاوت است. او افزوده است: «وضعیت در شمال نسبت به شرق و جنوب آشکارا بهتر است».
وزیر دفاع آلمان به صورت مرتب از نیروهای کشورش در افغانستان بازدید می‌کند و این دهمین سفر او به افغانستان در دو سال وزارت اش می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.