سفـر هیـات گـروه طالبـان به تاشکنـد

گزارشگر:یک شنبه 21 اسد 1397 ۲۰ اسد ۱۳۹۷

یک هیات گروه طالبان به تاشکند، پایتخت ازبکستان، سفر کرد و از تاریخ هفتم تا دهم آگست با مقام‌های ازبکستان، دیدار و گفت‌وگو داشت.
وزارت خارجه ازبکستان با نشر اعلامیه‌یی روز شنبه گفته است که این هیات گروه طالبان که ریاست آن را شیر عباس استانکزی بر عهده داشت، از هفتم تا دهم اگست از ازبکستان دیدار کرد.
mandegar-3در این اعلامیه آمده که هیات طالبان در مقر وزارت خارجۀ ازبکستان با مقام‌های این کشور دیدار کرد و دو طرف روی چشم انداز روند صلح در افغانستان تبادله نظر کردند.
اما در اعلامیۀ وزارت خارجۀ ازبکستان از جزئیات این گفت‌وگوها چیزی بیان نشده است.
شیر عباس استانکزی مسوول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است. آقای استانکزی در حاکمیت طالبان نخست به حیث معین وزارت خارجۀ طالبان ایفای وظیفه می‌کرد و سپس به حیث معین وزارت صحت عامه کار کرد و تا سقوط رژیم طالبان در این موقف باقی ماند.
این نمایندۀ گروه طالبان از معدودمقام‌های دوران حاکمیت طالبان بود که با زبان انگلیسی صحبت می‌کرد و برخلاف بسیاری از مقام‌های طالبان با خبرنگاران در مقابل کمره مصاحبه می‌کرد.
ازبکستان در ماهِ مارچ امسال نیز میزبان یک نشست در مورد صلح و توسعه در افغانستان بود.
سفر هیات طالبان به تاشکند و بحث‌ها در مورد روند صلح افغانستان در حالی صورت گرفته است که طالبان از دو روز به این‌سو شهر غزنی را از چندین جهت مورد حمله قرار داده‌اند که در نتیجۀ آن ده‌هاتن به شمول غیر نظامیان کشته و زخمی شده‌اند.
پس انتخاب شوکت میر ضیایف به حیث رئیس جمهور ازبکستان در دسمبر ۲۰۱۶، این کشور تلاش کرده تا نقش بیشتر در روند صلح افغانستان بازی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.