سفیر افغانستان در امریکا: پاکستان مایۀ شرم‌ساری اسلام است/ سفیر پاکستان در امریکا: بر کشورتان حاکمیت ندارید

گزارشگر:چهارشنبه 31 جوزا 1396 ۳۰ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3حمدالله محب و اعزار احمد چوهدری سفرای افغانستان و پاکستان در امریکا در یک بحث داغ و جنجالی رو در رو هم قرار گرفته و به سیاست‌های دولت‌های یکدیگر تاختند.
به گزارش صدای امریکا، حمدالله محب سفیر افغانستان در امریکا، روز دوشنبه در یک بحث با اعزاز احمد چوهدری همتای پاکستانی اش در انستیتوت کارنیگی واشنگتن دی سی گفت که در پاکستان “حمایت سیستماتیک دهشت افگنی وجود دارد”.
سفیر افغانستان گفت که پاکستان بر اساس مفکوره اسلام ایجاد شد؛ اما امروز به دلیل حمایت از افراطیت و دهشت‌افگنی، باعث “شرمساری اسلام شده است”.
سفیر افغانستان بیان داشت که تنها کشورش، پاکستان را به حمایت از دهشت افگنی ملامت نمی‌کند؛ ایران و سایر کشورها نیز همین مفکوره را دارند و دیری نخواهد گذشت که چین نیز همین موقف را اختیار کند.
در پاسخ، اعزاز احمد چوهدری گفت که ثبات افغانستان بیشتر از هر کشور دیگر به نفع ثبات پاکستان است.
سفیر پاکستان اظهار داشت:” افغانستان نباید تمام ملامتی را بر پاکستان بیاندازد”. او تاکید ورزید که دولت افغانستان بر بخش‌های بزرگ این کشور حاکمیت ندارد و این خلا سبب ایجاد و تحرک گروهای دهشت افگن چون داعش گردیده است.
آقای چوهدری به صورت ویژه از ولایت ننگرهار نام برد که به گفته وی کشورش از حضور داعش در آن نگرانی دارد.
در بخشی از این بحث، سفیر افغانستان از نفوذ ارتش پاکستان در آن کشور انتقاد کرد و گفت “ما خواهان کمک به مردم غریب پاکستان استیم تا از زیر سلطه نظامیان پاکستانی بیرون شوند”.
حمدالله محب افزود کابل آماده همکاری با اسلام آباد است اما گفت که حکومت ملکی پاکستان “صلاحیت حرف زدن ندارد و تمام پالیسی های آن کشور توسط ارتش پاکستان تنظیم و عملی می گردد”.
این بیانات اما اعزاز احمد چوهدری را برآشفته ساخت و او اظهارات آقای محب را نوعی مداخله در امور داخلی پاکستان خواند و گفت:”نمی خواهم در این رابطه حتی ابراز نظر کنم”.
این دیپلومات پاکستان اما دولت افغانستان را به ضعف حکومتداری متهم کرده گفت که گزارش های وجود دارد که از موجودیت فساد اداری، ضعف نیرو های امنیتی، تولید و قاچاق مواد مخدر و مشکلات اقتصادی در افغانستان گواهی می دهند.
آقای چوهدری گفت:”افغانستان تا ملامتی را بر دوش پاکستان می‌اندازد، باید به مشکلات درونی خود بنگرد و راه‌های حل و بیرون رفت از آن را تشخیص دهد”.
سفیر افغانستان در پاسخ گفت که فساد تنها پدیده موجود در داخل افغانستان نیست و پاکستان نیز از آن به اندازه کافی متاثر شده است.
این بحث زمانی داغ تر شد که سفیر پاکستان گفت که پاکستان در زمان تجاوز شوروی به میلیون‌ها افغان پناه داد و سه میلیون افغان تاکنون نیز در پاکستان زندگی می‌کنند.
در پاسخ سفیر افغانستان بیان داشت:” می‌پذیریم که پاکستان افغان ها را پناه داده اما در بدل آن خوبی امروز نمی‌شود اجازه دهیم دهشت افگنان را به خاک ما ارسال کنید”.
فراهم آوری پناهگاه‌های امن به طالبان و سایر گروه های مخالف حکومت افغانستان (کشته شدن اسامه بن لادن، مرگ ملا عمر در کراچی، صدور پاسپورت و کشته شدن ملا منصور در خاک پاکستان)، تشدید تدابیر شدید امنیتی در امتداد خط دیورند، دعوت طالبان به صلح و … از مسایلی بود که دو سفیر روی آن بحث کردند و هر یک دیدگاه های دیپلوماتیک شان را بیان داشتند.
آقای چوهدری، هر گونه اتهام مبنی بر حمایت پاکستان از دهشت افگنی و گروه‌های دهشت افگن “بازی ملامت سازی” عنوان کرده اظهار داشت که پاکستان در مبارزه علیه دهشت افگنی به ویژه در مناطق قبایلی اقدامات چشمگیری را انجام داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.