سفیر افغانستان در پاکستان: رهبران طالبان آزادانه در پاکستان فعالیت دارند

۲۴ ثور ۱۳۹۶

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید که رهبران طالبان در کویته، پیشاور و دیگر بخش‌های ایالت «خیبر پختونخواه» آزادانه فعالیت دارند و اسلام‌آباد برای مهار آنان هیچ گامی برنداشته است.
محمدعمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام‌آباد در گفت‌وگو با تلویزیون «آج» می‌گوید که افغانستان در خاکش برای سرکوب رهبران گروه طالبان پاکستانی گام‌های MANDEGARموثری برداشته است، اما اسلام‌آباد هیچ گاهی در برابر طالبان افغانستان انجام نداده است. اگر پاکستان واقعاً خواهان مبارزه با تروریسم باشد، کابل آماده تبادل زندانیان طالبان پاکستانی با طالبان افغانستانی که در زندان‌های پاکستان به سرمی‌برند، است.
آقای زاخیلوال همچنین نقش پاکستان را در آوردن صلح و ثبات افغانستان مهم دانسته و گفته است: هیچ کشوری به اندازهۀ پاکستان در برقراری صلح افغانستان تاثیرگذار نیست.
او می‌گوید: پاکستان مسوول بازگشت طالبان به افغانستان است و طالبان نمی‌تواند بدون کمک پاکستان به افغانستان بازگردند. اگرچه تلاش‌هایی برای حفظ صلح وجود دارد ولی کارآیی این اقدام‌ها و نتایج آن پرسش برانگیز است.
ازسویی هم، زاخیلوال گفته است که داعش خطر روبه رشدی در منطقه است و اکنون برای افزایش قلمروش در منطقه، در حال درگیری با طالبان است.
آقای زاخیلوال گفت: باایجاد دولت وحدت ملی، کابل تلاش کرد که به خاطر آوردن طالبان به میز گفت‌وگوهای صلح، روابطش را با پاکستان بهبود بخشد، اما دیری نگذشت که روابط بین دو کشور به سردی گرایید و در حال حاضر و پس از حادثۀ سپین بولدک، تنش‌ها بین کابل و اسلام‌آباد به حد بالایی رسیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.