سفیر افغانستان در پاکستان: کابل امیدی به صلح با طالبان ندارد

سه شنبه 28 ثور 1395/

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان می‌گوید: دولت افغانستان باید با طالبان وارد جنگ شود چرا که این گروه به صورت علنی و رسمی از حضور در مذاکرات صلح سرباز می زند و امیدی به صلح کابل با طالبان نیست.
پنجمین دور نشست‌های چهارجانبه مذاکرات صلح افغانستان در تاریخ ۱۸ خرداد/ جوزا، با حضور نمایندهگان ویژه چهار کشور پاکستان، افغانستان، امریکا mandegar-3و چین برگزار خواهد شد، اما اخبار ضد و نقیضی مبنی برعدم شرکت افغانستان در این نشست به گوش می‌رسد چرا که کابل به نتایج این نشست‌ها امید چندانی ندارد.
مذاکرات صلح افغانستان زمانی با نقص مواجه شد و امیدی به پیش برد آن نرفت که طالبان به صورت مستقیم از شرکت در این مذاکرات سربازدند و دست به عملیات «بهاری» زدند.
سفیر افغانستان در پاکستان همچنین گفت ما انتظار داریم که بر تصمیماتی که در نشست چهارجانبه صلح گرفته شده و نقشه راهی که برای افغانستان ترسیم شده است عمل شود.
در این نقشه راه تصمیم بر این شد که اگر طالبان حاضر به مذاکره نشد، بر‌خلاف این گروه عملیات آغاز گردد.
عمر زاخلیلوال اخیراً در دیدار با راحیل شریف رییس ستاد ارتش پاکستان علاوه بر مذاکرات درباره مرز «تورخم» و تنش‌هایی که در این منطقه برای دو کشور به وجود آمده بود، درباره پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند.
او در این دیدار گفته است: افغانستان همیشه برای مذاکرات صلح آماده بوده، اما به دلیل اقدام افراطی‌گرایانه، حمایت سیاسی و مردمی از این مذاکرات نشد و از این رو در مذاکرات برای همیشه نمیتواند باز باشد و باید از طریق دیگر اقدام کرد.
آقای زاخیلوال خاطرنشان کرده است: «من یقین دارم پاکستان می‌تواند نقش بسیار مهمی را برای برقراری امنیت در افغانستان ایفا کند، پاکستان و افغانستان هیچ چاره‌یی به جز برقراری امنیت ندارند و بنابراین، باید فضای بی‌اعتمادی بین دو کشور را از بین ببریم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.