سفیر جدید امریکا: دربارۀ حل معضل بلخ گزینۀ نظامی وجود ندارد

گزارشگر:ابوبکر صدیق ۳۰ جدی ۱۳۹۶

هیچ‌گونه گزینۀ نظامی برای حل تنش‌های موجود میان ارگ و ولایت بلخ وجود ندارد و این تنش‌ها باید از طریق مذاکره حل و فصل گردد.
جان بس، سفیر جدید ایالات متحدۀ امریکا روز پنجشنیه در یک نشست با رسانه‌های کشور با اشاره موفقیت‌ راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان و mandegar-3کشورهای جنوب آسیا، فشارها بالای پاکستان و تنش‌های داخلی افغانستان، گفت: مردم افغانستان حق ‌دارند تا در رابطه به سرنوشت خود آگاهی ‌داشته باشند و در یک فضای صلح‌آمیز زنده‌گی کنند.
آقای بس افزود که امریکا و شرکای بین‌المللی در افغانستان کار می‌کنند تا امنیت تأمین شود و مردم در فضای صلح آمیز زنده‌گی کنند، اقتصاد مردم بهتر شود، پیشرف‌هایی در دولت داری و آموزش و پرورش و حقوق زنان رو نما گردد.
آقای بس در پاسخ به‌پرسشی که اگر ریاست جمهوری از قوۀ قهریه برای دور کردن عطا محمد نور والی بلخ استفاده کند، آیا امریکا به عنوان یکی از شرکای مهم دولت افغانستان به آن موافقه خواهد کرد؟ گفت: امریکا طرف‌دار ‌هیچ‌گونه گزینۀ نظامی در این مورد نیست و امید می‌رود تا تنش‌های میان ارگ و ولایت بلخ از طریق مذاکره حل و فصل شود.
جان بس که در نخستین نشست خبری‌ خویش به عنوان سفیر امریکا در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «مشکل به وجود آمده در بلخ باید توسط خود افغانستانی‌ها در چارچوب قانون اساسی این کشور، حاکمیت قانون و با در نظرداشت این اصل که هیچ فردی فراتر از قانون نیست، حل شود.
به گفتۀ او، امریکا حاکمیت ملی افغانستان را به رسمیت می‌شناسد که از راه قانون اساسی این کشور تمثیل می‌شود و راه حل این جنجال باید به گونۀ باشد که مردم افغانستان متقاعد شوند که این راه حل، به امنیت افغانستان و فضای آزاد رقابت سیاسی زیان نرساند.
سفیر جدید امریکا در افغانستان می‌گوید: کشورش خواهان «حل فوری و مسالمت‌آمیز» جنجال سیاسی به وجود آمده بر سر انتقال رهبری ولایت بلخ است.
آقای بس با تاکید بر این‌که امریکا در این مورد دخالت نخواهد کرد، افزود که از نظر امریکا این مساله «به هیچ صورت از طریق استفاده از زور یا خشونت قابل حل نیست و این یک مساله سیاسی است که باید از طریق گفت‌وگوی سیاسی حل شود.»
او با تأکید افزود: تنش‌های میان ارگ و ولایت بلخ باید از طریق مذاکره حل و فصل گردد و هیچ گزینۀ نظامی در این زمینه وجود ندارد.
به گفتۀ او، تلاش‌ها ما برای توانمند سازی نیروهای امنیتی و از بین ‌بردن خشونت ادامه دارد، در حالی که نیروهای امنیتی با تلاش‌های خسته‌گی ناپذیر درمیدان مبارزه در برابر دشمن قرار دارند.
او در قسمت از سخنانش با اشاره به فساد اداری، انتخابات قاچاق مواد مخدر و جرایم، گفت: انتخابات یک اصل است و برگزاری آن باید به موقع صورت گیرد و مبارزه با پدیدۀ مواد مخدر را یکی از اهداف شرکای بین‌المللی افغانستان دانست.
سفیر امریکا با اشاره به سفر جدید اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، این سفر را برای افغانستان مهم تلقی کرد و گفت: اعضای شورای امنیت برای بررسی اوضاع از نیزدیک به این کشور سفر کردند تا با مردم و نهادهای مختلف از نزدیک صحبت کنند.
همچنان، سفیر امریکا با اشاره به فشارهای وارد شده با بالای پاکستان، گفت: پاکستان به عنوان یک‌ شریک بین المللی امریکا باید در رابطه به مبارزه با تروریسم صادقانه عمل کند.
در همین حال، قصر سپیدار با نشر خبرنامۀ گفته که معاون ریاست جمهوری امریکا مایک پنس، در تماس تلیفونی با محمد اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی روز سه شنبه، به «حل مسالمت آمیز انتقال رهبری در بلخ» تاکید کرده و حکومت افغانستان را به تعامل از ورای گفت‌وگو با عطا محمد نور ترغیب کرده است.
صلاح الدین ربانی وزیر خارجه پس از نشر خبر صحبت تیلفونی مایک پنس با آقای غنی روز سه شنبه، در صفحۀ تویتر خود، از این گفت‌وگو استقبال کرده است.
این درحالیست که ریاست جمهوری افغانستان گفته که در تماس تلیفونی معاون رییس جمهور امریکا و محمد اشرف غنی داشتند روی روی اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه بحث کرده‌اند و استراتیژی جدید ایالات متحده امریکا را در قبال افغانستان و آسیای جنوبی برای آوردن تغییرات مثبت در اوضاع امنیتی منطقه موثر خواندند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.