سفیر هند در کابل: پاکستان شبکۀ حقانی را در رهبری طالبان قرار می‌دهد

شنبه 14 قوس 1394/

امر سینها سفیر هند در کابل می‌گوید، حمله بالای ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان در منطقۀ کچلاغ ایالت بلوچستان پاکستان نشان می‌دهد که درزها و اختلافات بین طالبان افزایش یافته است.
به گفتۀ وی، در این حالت هند باید مداخله کند، چون پاکستان صرف با یک گروه طالبان گفت‌وگو می‌کند و در تلاش آن است که شبکۀ حقانی را به حیث mandegar-3رهبری طالبان به جامعۀ جهانی معرفی کند.
امرسینها سفیر هند در کابل در صحبت با روزنامۀ «دهندو» گفته است، پاکستان به شبکۀ حقانی در رهبری طالبان جای داده است و به نظر می‌رسد که به ابتکار پاکستان این شبکه به حیث طالبان توسط جامعۀ جهانی شناخته شود.
آقای سینها در مورد اظهارتی هم صحبت کرده است که وی در مورد ملاقات اشرف غنی رییس جمهور افغانستان با نواز شریف صدراعظم پاکستان کرده بود. این ملاقات بین رییس جمهورغنی و نواز شریف در حاشیۀ اجلاس «تغییر اقلیم جهان» در پاریس صورت گرفت.
امرسینها گفته است، در شرایط حاضر اگر افغانستان با پاکستان همکاری کند، به مفهوم آن خواهد بود که به پاکستان اجازه می‌دهد رهبر طالبان را تعیین کند و این کاریست که نباید صورت گیرد، چون پروسۀ صلح افغانستان باید توسط خود افغان‌ها تعیین شود.
این در حالیست که نواز شریف صدراعظم پاکستان در جریان ملاقات با رییس جمهور افغانستان در پاریس، روی مذاکرات و امنیت منطقه‌یی صحبت نموده؛ از وی دعوت کرد تا برای اشتراک در کنفرانس قلب آسیا به اسلام اباد سفر کند.
به گفتۀ امرسینها، در شرایط حاضر تلاش‌هایی وجود دارد و عجله می‌شود که حتی شبکۀ حقانی به یک بخش از گفت‌وگوها بین پاکستان و طالبان مبدل شود.
امرسینها این پرسش را مطرح کرده است: به غیر از آن که شبکۀ حقانی از لیست تروریستی چندین کشور بیرون شود، چه نقش مثبت را بازی خواهد توانست؟
امرسینها سفیر هند در کابل گفته است، فرجام گفت‌وگوهای پاکستان با طالبان این خواهد بود که شبکۀ حقانی را به حیث رهبری طالبان به جامعۀ جهانی معرفی کند.
به گفتۀ وی، افغان‌ها در جنوب آسیا بسوی هند به مثابۀ یک ستاره درخشان می‌نگرند و انتظار آن را دارند که به خاطر منافع منطقوی به طور جدی حرف بزند.
آقای سینها گفته است، کنفرانس قلب آسیا فرصت‌های تازه‌یی را برای تامین صلح در افغانستان فراهم خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Lona Rose

    هند دوست صادق و راستگار افغانستان است قرن ها با دولت و مردم افغانستان رابطه نیک دارد کمک های نهایت ارزنده در همه بخش ها بویژه ساختمان تعلیم و تربیه طبی افراد ملکی و نظامی سیاسی در شرایط سخت مارا کمک ارزنده کرده

    هند یگانه کشوریست نسبت به همه کشور های جهان شناخت دقیق از سیاست های دو روی فربینده حکومت پنجابی پاکستان دارد چل و نیرنک افراد نظامی و ملکی های پنجابی پلید پاکستان خوبتر میداند دوست راستکار و صادق مردم و دولت افغانستان بود اکثریت مطلق مردم شریف افغانستان نهایت از دوستی و صداقت دولت و مردم هند خرسندهستند. چند اجینت محدود فاشیست انگشت شمار مزدور غلام پنجابی شناخته شده هستند که از پاکستان سال ها معاش اجینتی دریافت میکنند و دگری یا شهادت نامه غلامی ارثی دارند در بین مردم جا ندارد و حکومت فعلی چهره کثیف شان را شناخته دست شان را کار گرفته در تلویزون هابعضی اوقات به نفع پنجابی صحبت میکند به هیچ وجه نمایندگی از مردم افغانستان نمیکند مردم از ایشان نفرت دارند چون مزدور و اجینت و بی هویت هستند

    از تمام بزرگان و نخبگان و نوسیندگان سیاسیت مدران دولت دانشمندان هند تقاضا میداریم در سایت های آزاد هر روز سیاست های شیطانی پلید نظامی و ملکی پنجابی پاکستانی را در موردافغانستان بما روشنی اندازد مردم ما و جوانان ما تشنه نظریات مفید و سازنده شماست و علاقه مندی خاص و معلومات بیشتر در باره سیاست های فریبنده تخریب کننده پاکستان دارندواقعأ فوق العاده به نفع مردم و دولت ماست امید واریم توجه جدی مبذول دارید تااز نظریات نیک تان مستفید گردیم به امید دوستی و سر بلندی هند و افغانستان و نابودی پاکستان. حاجی صبور