سناتوران: آتش بس یـک‌جانبـه نباید اعـلام شود

گزارشگر:دوشنبه 1 اسد 1397 ۳۱ سرطان ۱۳۹۷

مجلس سنا در واکنش به احتمال اعلام دومین آتش بس در روزهای عید قربان، می‌گوید که حکومت افغانستان نباید دوباره آتش بس یکجانبه اعلام کند.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس در نشست دیروز یکشنبه، ۳۱ سرطان این مجلس در واکنش به احتمال اعلام آتش بس در روزهای عید قربان، گفت: mandegar-3«اگر آتش بس براساس یک میکانیسم دو جانبه باشد مردم افغانستان از آن استقبال خواهند کرد؛ اما آتش بس یک جانبه نباید از سوی حکومت اعلام شود.»
آقای مسلم‌یار گفت که اعلام آتش بس یک‌جانبه از سوی حکومت برای بار دوم فرصت سوء استفاده را برای طالبان فراهم خواهد کرد و حکومت نباید چنین اجازه‌‌ای را به طالبان دهد.
به گفتۀ او، باوجود آنکه آتش بس اعلام شده در روزهای عید فطر گذشته با استقبال مردم افغانستان مواجه شد؛ اما استخبارات بیرون از فریبکاری کار گرفتند و حکومت باید از هرگونه هدف سوء استخبارات بیرونی جلوگیری کند.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز گفت: «امیدواریم آتش بسی که قرار است در روزهای عید قربان برقرار شود، زمینه ساز صلح و ثبات پایدار در کشور باشد؛ زیرا مردم افغانستان از جنگ خسته شده و خواستار صلح دایمی در کشور اند.»
آقای ایزدیار با اشاره به این که پس از آتش بسی که در روزهای عید فطر اعلام شده بود، تلفات نیروهای امنیتی بیشتر شده است؛ افزود که اعلام چنین آتش بسی کارساز نخواهد بود.
او همچنین تاکید کرد: «حکومت افغانستان باید متوجه باشد که استخبارات کشورهای منطقه ۵ گروه تروریستی دیگر را برای جایگزین طالبان ایجاد کرده‌اند تا در صورتیکه طالبان به صلح بپیوندند، از طریق این گروه‌های تروریستی جنگ را در کشور ادامه دهند.»
نجیبه حسینی یک عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت که نهادهای امنیتی باید آتش بسی را که قرار است در روزهای عید قربان اعلام شود را طوری مدیریت کنند که طالبان همانند دور قبلی آتش بس برای ایجاد تهدید در ولسوالی‌های کابل و شهرهای دیگر کشور جا نگردند.
حسن هوتک دیگر عضو سنا هم بیان داشت: «پس از آتش بس قبلی، طالبان در تمامی ساحات جنگی به ویژه در ولایت زابل، رفتار ظالمانه شان را در برابر مردم و نیروهای امنیتی تشدید بخشیده اند و مکاتب، کلینیک و شفاخانه‌ها را مسدود کرده اند.»
این در حالی است که هارون چخانسوری سخنگوی ریاست حکومت وحدت ملی دو روز پیش اعلام کرد که حکومت و طالبان برای اعلام دومین دور آتش‌بس در روزهای عید قربان علاقه‌مند اند.
آقای چخانسوری گفت که اعلام آتش بس در روزهای عید فطر یک تجربه موفق بود و مردم افغانستان به ویژه علمای دینی خواستار اعلام دور دوم آتش بس در روزهای عید قربان اند و همچنین حکومت افغانستان و طالبان نیز برای اعلام آتش بس تمایل دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.