سناتوران: اخراج اجباری پناه‌جویان قابل قبول نیست

چهار شنبه 6 عقرب 1394/

mnandegar-3اعضای مجلس سنا با انتقاد تند از اظهارات اخیر انگلا مرکل، تاکید کردند که صدراعظم آلمان باید در مورد تصمیم خود در خصوص اخراج مهاجران افغانستانی از این کشور تجدید نظر کند.
مجلس سنا با توجه به اصول پذیرفته شده بین المللی مهاجرت حق مسلم افراد است و هیچ کشوری نمی تواند به اجباری مهاجری را اخراج کند.
محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در این خصوص گفت: « بر اساس اصول پذیرفته شده سازمان بین المللی مهاجرت، هیچ کشوری نمی تواند مهاجرین را به اجبار اخراج کند».
آقای ایزدیار با توجه به نگرانی های شدید سناتوران افزود: در این خصوص، یک نامه از طرف مجلس سنا که دربرگیرنده نگرانی های سناتوران خواهد بود؛ به سفارت آلمان در کابل می فرستد تا نخست وزیر آلمان در تصمیم خود نسبت به اخراج مهاجران افغان تجدید نظر کند.
سناتوران می گویند که شهروندان افغان با تحمل سختی فراوان از تهدیدها و جنگ فرار می کنند و آنگاه کشورهای مهاجر پذیر دوباره آنان را رد مرز می کنند.
نثار حارث یک عضو مجلس سنا گفت: « نگرانی شدید خود را نسبت به تصمیم مرکل اعلام می کنیم؛ مرکل زمانی خواست خود را قهرمان جلوه دهد اعلام کرد که مهاجران را در خاک خود جا می دهد؛ اما حالا می گویند مهاجران را اخراج می کنیم؛ امیدواریم آلمان در تصمیم خود تجدید نظر کند».
لیلما احمدی نیز این تصمیم نخست وزیر آلمان را تاسف بار و خلاف موازین حقوق بشری عنوان کرد.
به گفته سناتوران؛ مهاجرین افغان به خاطر افزایش جنگ در کشور به اروپا مهاجرت می کنند.
انگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز گذشته اعلام کرد که در هماهنگی با دولت افغانستان، مهاجران افغان، بنگلادیشی و پاکستانی را از کشورش اخراج می کند.
این اظهارات نگرانی های شدید را نیز در میان مهاجران افغانی که تازه به آلمان رفته اند نیز به وجود آورده است.

اشتراک گذاري با دوستان :