سناتوران: اعدام ۶ طالب در کابل، لرزه بر اندام این گروه انداخت!

چهارشنبه 22 ثور 1395/

mandegar-3سناتوران در مجلس سنا، ضمن استقبال از تطبیق حکم اعدام بالای مجرمان جنگی می‌گویند که این اقدام حکومت لرزه در اندام طالبان آورده است.
اعضای مجلس سنا، اعدام مجرمان جنگی طالبان را یک اقدام بی سابقه از سوی حکومت وحدت ملی می دانند.
فرهاد سخی معاون اول مجلس سنا ضمن استقبال از اقدام حکومت پیرامون تطبیق حکم اعدام بالای مجرمان گفت: «اعدام ۶ طالب در زندان پلچرخی کابل امید را در مردم افغانستان زنده کرده است که گویا دولتی هست تا از خون مردم بی گناه دفاع کند و قاتلان را به جزای اعمال شان برسانند».
آقای سخی از حکومت خواست که پس از این مجرمان جنگی را در چهار راه‌های شهر کابل به دار آویزان کند.
عبدالله قرلق منشی مجلس سنا در نشست دیروز سه شنبه ۲۱ ثور گفت: «اقدام اخیر حکومت مبنی بر اعدام ۶ عضو گروه طالبان در زندان پلچرخی اقدام بی سابقه است و ما از آن استقبال می کنیم».
آقای قرلق افزود: در قصاص و تطبیق عدالت بالای مجرمان جنگی حکم پروردگار بوده و خیر و حیات مردم یک جامعه در آن نهفته است.
منشی مجلس سنا تاکید ورزید که روند اعدام مجرمین جنگی باید ادامه پیدا کند تا جلو قتل و خونریزی تروریستان گرفته شود.
سمیع فیصل دیگر عضو مجلس سنا نیز در این خصوص گفت: «از اجرای حکم اعدام بالای تروریستان استقبال می کنیم و اقدام اخیر حکومت در این خصوص لرزه بر اندام طالبان و تروریستان آورده است».
آقای فیصل افزود: این اولین بار است که حکومت افغانستان به چنین اقدامی دست می زند و اجرای حکم اعدام بالای مجرمان جنگی بر تضعیف روحیه طالبان تاثیر گذاشته است.
اما رحمت‌الله اچکزی یکی دیگری از اعضای مجلس سنا اعدام شش طالب را در زندان پلچرخی احساساتی خواند و از حکومت خواست که روند اعدام طالبان را توقف دهد.
آقای اچکزی افزود: حکومت باید از ادامه روند اعدام احساساتی طالبان خود داری کرده و آنان را در زندانها نگهدارند.
از سویی هم، برخی سناتوران قوه قضاییه را به عدم بررسی پرونده‌های زندانیان در سطح کشور به ویژه در زندان پلچرخی متهم کرد.
زلمی زابلی گفت: با آنکه قاضی القضات وعده داده بود که به پرونده‌های زندانیان رسیدهگی می کند؛ اما هنوزهم زندانیانی وجود دارد؛ با آنکه جرایم خفیف دارند ولی هشت سال می‌شود که به پرونده‌های شان رسیدهگی نشده و در حالت بی سرنوشتی به سر می‌برند.
این در حالی است که پیش از این نیز شکایت های در مورد عدم بررسی پرونده‌های زندانیان از سوی نهادهای عدلی و قضایی و همچنین فساد در این زمینه مطرح شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.