سناتوران: افغانستان در برابر پاکستان شکایت‌نامه درج کند

۱۸ ثور ۱۳۹۶

مجلس سنا از حکومت خواست که از تجاوز دوروز پیش نظامیان پاکستانی در سپین بودلک قندهار به شورای امنیت سامان ملل شکایت کند.
فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا که در نشست دیروز یک‌شنبه، ۱۷ ثور این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: «حکومت افغانستان باید از طریق دیپلماسی تجاوز نظامیان پاکستانی در ولسوالی سپین بولدک قندهار را جداً پیگیری کرده و به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند”.
MANDEGARآقای مسلم‌یار با اشاره به این که نظامیان پاکستانی همواره از نقاط صفری خط دیورند فعالیت‌های متجاوزانه دارد و باید حکومت جلو این تحرکات نظامی پاکستان را از طریق‌های ممکن دیپلماتیک بگیرد.
او از وزارت خارجه نیز خواست که اقدامات جدی و لازم را برای شکایت از پاکستان در سازمان ملل روی دست گیرد.
نجیبه حسینی عضو مجلس سنا هم در این مورد گفت: «از حکومت افغانستان می‌خواهیم که در مورد تجاوز پاکستان در سپین بولدک شکایت‌نامه‌یی را به سازمان ملل متحد درج کند تا شورای امنیت بر پاکستان فشار آورد که مشکل خود را از راه مذاکره با افغانستان حل کند».
شماری از سناتوران نیز تجاوز مرزی پاکستان در سپین بولدک را بی‌شرمانه خواندند و پاسخ نیروهای سرحدی کشور را ستایش کردند.
عبدالباقی بریال یک عضو سنا گفت: تجاوز بی‌شرمانۀ ملیشه‌های پاکستانی در سپین بولدک را محکوم می‌کنیم و دفاع نیروهای سرحدی کشور را عاقلانه می‌دانیم و از امریکا می‌خواهیم که برای جلوگیری از تجاوزات پاکستان با افغانستان همکاری بیشتر کند.
بر بنیاد توافق‌نامۀ امنیتی افغانستان و امریکا، دو کشور برای مقابله با تجاوزات بیرونی در افغانستان مشترکاً اقدام خواهند کرد.
دو روز پیش، نیروهای سرحدی افغانستان زمانی با ملیشه‌های پاکستانی درگیر شدند که آنان می‌خواستند برای یک سروی نامعلوم وارد خاک افغانستان شوند. در این درگیری، ۱۳ ملیشه پاکستانی کشته، حدود ۴۰ تن آنان زخمی شدند، یک تانک پاکستانی منهدم و یک سرباز و یک تانک دیگر ملیشه های پاکستانی نیز به دست نیروهای سرحدی افغان افتاد.
در این درگیری چهار پولیس سرحدی افغانستان نیز شهید و به شمول ۷ سرباز حدود۳۵ نفر دیگر زخمی شدند.
این درگیری در حالی صورت گرفته است که دو هفته پیش یک هیأت عالی رتبه پارلمان پاکستان و رییس سازمان استخباراتی آن کشور برای بهبود روابط دو کشور به کابل آمد.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا می گوید که این سفرها تشریفاتی و برای فریب افکار جهانی انجام شده است و دولت افغانستان باید جلو سوء استفاده دیپلماتیک پاکستان را بگیرد.
مسلم‌یار گفت: «به هیات پارلمانی پاکستان گفتم که سفر شما به کابل تشریفاتی است و صلاحیت ندارید ولی رییس پارلمان پاکستان گفت که با اختیارات تام جهت بهبود روابط پاکستان و افغانستان به کابل آمده است؛ اما حالا ثابت شد که آنان (هیأت پارلمانی و رییس استخبارات پاکستان) برای فریب افکار جهان به کابل آمده بودند”.
او از حکومت خواست که با اقدام هوشیارانه جلو سوء استفاده دیپلماتیک پاکستان را بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.