سناتوران امریکایی با اعزام نیروهای‌جدید به افغانستان محالفت کردند

گزارشگر:دوشنبه 25 ثور 1396 ۲۴ ثور ۱۳۹۶

mandegar-3نمایندۀ جمهوری‌خواه مجلس سنای ایالات متحده امریکا از ایالات یوتا از سیاست‌ رییس‌جمهور این کشور در افزایش نیروهای نظامی در افغانستان انتقاد کرد.
مایک لی سناتور جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا از ایالت یوتا از طرح جدید دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا برای افزایش نیروهای نظامی این کشور در افغانستان انتقاد کرد.
این طرح که تاکنون تصمیم نهایی درخصوص آن اتخاذ نشده است و منتقدان از آن با عنوان «استراتژی جنگی مک‌مستر» مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ یاد می‌کنند، شامل افزایش شمار سربازان امریکایی در افغانستان و همچنین افزایش حملات هوایی در برابر مواضع شبه نظامیان می‌شود.
مایک لی تصریح کرده است که امریکا از سال ۲۰۰۶ میلادی تا سال ۲۰۱۴ میلادی به طور میانگین ۲۰‌ هزار سرباز در خاک افغانستان داشته که این آمار بین سال‌های ۲۰۱۰ میلادی تا سال ۲۰۱۱ میلادی به ۱۰۰ هزار نفر نیز افزایش یافته است که حضور این تعداد از نظامیان نتوانسته مانع از وقوع درگیری و بازگشت امنیت و ثبات به افغانستان شود.
این سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید: “با توجه به عملکرد ذکر شده چگونه ممکن است با افزایش شمار نظامیان در افغانستان و تشدید جنگ در این کشور به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم”.
بر اساس طرح پیشنهادی ترامپ، علاوه بر ۹۰ هزار نظامی امریکا مستقر در افغانستان سه تا پنج هزار نیروی نظامی دیگر نیز به افغانستان اعزام خواهند شد.
مایک لی از جمله سناتوران جمهوری‌خواهی است که از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حمایت می‌کند و در همین راستا در سال ۲۰۱۱ با ضمن امضای نامه‌یی از سوی سنا خواستار خروج بی درنگ نیروهای نظامی امریکا از افغانستان شده بود.
مایکل گوگلمن از کارشناسان ارشد امریکایی و مسوول بخش پژوهشی افغانستان و جنوب آسیا در پژوهشکدۀ تحقیقاتی «ویلسون» با تاکید بر این‌ که اعزام نظامیان بیشتر امریکایی به افغانستان تکرار اشتباه جنگ ویتنام است، تصریح کرد که امریکا در مقابل دشمنی مقاوم و خسته‌گی‌ناپذیر قرار گرفته که قطعاً امریکا پیروز این جنگ نخواهد بود و تنها راه‌حل بحران افغانستان خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تقویت مذاکرات صلح در این کشور است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.