سناتوران: امریکا نخواهد، صلح نمی‌آید

/

mandegar-3سناتوران در مجلس سنا می‌گویند که صلح افغانستان به دست امریکا است و تا زمانی‌که این کشور نخواهد صلح و ثبات در افغانستان تامین نخواهد شد.
اعضای مجلس سنا می‌گویند، با وجود امضای پیمان امنیتی با امریکا و ناتو، هنوز هم این کشور نمی‌خواهد در افغانستان صلح بیاید؛ اگر امریکا بخواهد پاکستان را نیز می‌تواند به کمک به روند صلح افغانستان مجبور سازد.
نظر محمد فقیری یک عضو مجلس سنا گفت: « همه می‌داند که صلح افغانستان به دست امریکا است و این کشور هم دولت افغانستان را تقویت می کند و هم برای شعله ور ساختن جنگ مخالفان دولت را تقویت می کند و اسلحه می دهد».
عبدالطیف نهضت یار دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: « اگر امریکا می‌خواهد که به روند صلح افغانستان کمک کند باید اول سرچشمه‌های تروریزم و خشونت که در خاک پاکستان است را خشک کند».
این سناتوران خواستار اقدامات عملی و صادقانه امریکا و پاکستان در راستای صلح در افغانستان شدند.
سناتوران پاکستان را نیز عامل اصلی خشونت در افغانستان یاد کردند و تاکید ورزیدند تا زمانی که دولت افغانستان مشکل خود را با آن کشور حل نکند، رسیدن به صلح نیز به آسانی امکان پذیر نخواهد بود.
لطف الله بابا یکی از اعضای دیگر مجلس سنا خاطر نشان کرد: « ما با کسانی (طالبان) می خواهیم صلح کنیم که قبضه آنان به دست دیگران است؛ تا زمانی که خواست های پاکستان پذیرفته نشود صلح نا ممکن خواهد بود».
آقای بابا افزود: حکومت افغانستان باید دیگر روند صلح را ختم کند و به بهبود نظام داری خود توجه کند و اگر در جلب حمایت و رضایت مردم خود کامیاب شود در آن صورت مخالفان نیز تضعیف خواهند شد.
این سناتوران تاکید ورزیدند: زمانی که افغانستان پیمان امنیتی با امریکا و ناتور را امضا کردند؛ تصور بر این بود که وضعیت امنیتی افغانستان نیز بهبود می یابد؛ اما با گذشت زمان معلوم شد که امضای پیمان با امریکا نه تنها بر وضعیت کمک نکرد بلکه بد تر نیز شده است.
از سویی هم؛ نشست های صلح با هیات حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمت یار نیز در جریان است و برخی اعضای شورای ملی می گویند که صلح با این حزب نیز در بهبود امنیت کمک چندانی نخواهد کرد؛ اما برخی دیگر می‌گویند که حزب اسلامی از نفوذ بیشتر در افغانستان برخوردار است و صلح با این حزب می‌تواند برای مردم افغانستان مفید واقع شود.
هنوز از نتایج نشست های صلح با هیات حزب اسلامی نیز خبرهای دقیقی به بیرون درز نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.