سناتوران: خـروج امـریکا نبـاید غیـرمسوولانه باشـد

۸ اسد ۱۳۹۸

مجلس سنا در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجۀ امریکا مبنی بر اینکه آقای ترامپ بخشی از نیروهای امریکایی را پیش از انتخابات امریکا از افغانستان خارج می‌کند، واکنش نشان داد.
مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در پاسخ به این سوال که آیا انتظار شروع خروج نیروها از افغانستان پیش از انتخابات نوامبر آینده را دارد گفته است: «این دستوری است که من از رییس‌جمهور ایالات متحده دارم.»
mandegarپمپیو، دستور دونالد ترامپ در این زمینه را بدون ابهام برای پایان دادن به جنگ افغانستان خوانده است.
با این وجود، مجلس سنای افغانستان ضمن ابراز نگرانی از این تصمیم آقای ترامپ، می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نباید غیرمسوولانه باشد.
فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا در نشست عمومی دیروز این مجلس گفت که این تصمیم آقای ترامپ معمای انتخاباتی بوده و به منظور زیر فشار قرار دادن دولت افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، اعلام شده است.
آقای مسلم‌یار تأکید کرد، وگرنه امریکا و ناتو پیمان استراتژیک با افغانستان امضا کرده‌اند و هرگونه خروج باید مبتنی بر توافق طرف‌های این دو پیمان باشد.
او تأکید کرد که امریکا و ناتو باید بر تعهدات خود در پیمان استراتژیک با افغانستان احترام بگذارند و نباید بدون مشوره، تصمیمی را بگیرند که عواقب خطرناک در پی داشته باشد.
از سوی دیگر، انارکلی هنریار یک عضو دیگر مجلس سنا نیز گفت: «ما طرف‌دار خروج مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان استیم؛ نیروهای امریکایی بر بنیاد پیمان دوجانبه در افغانستان حضور دارند و نباید تا زمان تأمین صلح دایمی و مبتنی بر عدالت، به شکل یک‌جانبه افغانستان را ترک کنند.»
عبدالله قرلق منشی مجلس سنا نیز گفت: «تصمیم خروج نیروهای امریکایی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، خلاف تعهدات امریکا در پیمان استراتژک با افغانستان و خلاف تعهدات زلمی خلیل‌زاد در روند صلح افغانستان است.»
به گفتۀ او، آقای خلیل‌زاد تعهد کرده است تا زمانی که طالبان برای تأمین صلح دایمی در افغانستان توافق نکنند، او نیز با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق نخواهد کرد.
آقای خلیل‌زاد پیش از شروع هفتمین دور مذاکراتش با طالبان اعلام کرده بود که هدف امریکا از روند صلح، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیست.
خلیل‌زاد تأکید کرده بود، تازمانی که طالبان روی چهار مورد مذاکره (خروج نیروهای امریکایی، عدم استفاده داعش و القاعده از خاک افغانستان، آغاز مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان و برقراری آتش‌بس) توافقی صورت نگیرد، توافق روی سایر موارد نیز در کار نخواهد بود.
این در حالی است که ریاست حکومت وحدت ملی نیز اعلام کرده که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا در صحبت تلفنی با محمداشرف غنی اطمینان داده که تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مطابق به شرایط و اوضاع افغانستان گرفته خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.