سناتوران: کمیسیون انتخابات برای تقلب زمینه‌سازی می‌کند

۳۰ ثور ۱۳۹۸

سناتوران استفاده از فن‌آوری بایومتریک را جزء قانون انتخابات عنوان کرده، خاطر نشان ساختند که هیچ‌کسی نمی‌تواند مخالف این قانون که جدیداً تعدیل شده تصمیم بگیرد.
محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا در نشست عمومی دیروزی این مجلس گفت که کمیسیون انتخابات مکلف به تامین شفافیت در انتخابات می‌باشد.
mandegarآقای ایزدیار اضافه کرد که اما عدم استفاده از فن‌آوری بایومتریک زمینه را برای تقلب فراهم ساخته و شفافیت را به کمترین حد آن کاهش می‌دهد.
براساس گفته‌های ایزدیار، سیاسیون و شهروندان کشور با تعدیل قانون انتخابات، انتظار ایجاد شفافیت را داشتند.
او قبولی بخش از قانون جدید انتخابات از سوی کمیشنران و عدم قبولی بخش دیگر این قانون را تعجب‌آور خواند و تأکید کرد که به هر صورت باید این قانون عملی شود.
معاون مجلس سنا هشدار داد که هیچ‌کس صلاحیت این را ندارد که مخالف روحیه قانون تصمیم بگیرد و فن‌آوری بایومتریک را از پروسه انتخابات حذف کند.
به گفتۀ او: زعامت حکومت و کمیسیون انتخابات تصمیم قانونی و خوب بگیرند تا وطن بیشتر از این در پرتگاه سقوط قرار نگیرد.
آقای هاشمی عضو دیگر مجلس سنا نیز فیصلۀ اخیر کمیسیون انتخابات را غیرقانونی خوانده افزود که کمیسیون بار دیگر می‌خواهد شفافیت در پروسۀ انتخابات ریاست‌جمهوری را زیر سوال ببرد.
به گفتۀ آقای هاشمی، برخی از افراد حکومتی پُشت سر این قضیه طرح‌ریزی چنین برنامه‌ها حضور دارند.
محمد فیصل سمیع نایب منشی مجلس سنا نیز در نشست دیروزی گفت که دغدغه‌های عدم استفاده از فن‌آوری بایومتریک نگرانی‌های زیادی را میان سیاسیون و شهروندان به وجود آورده است.
آقای سمیع اضافه کرد که اگر از این فن‌آوری به شکل درست آن در انتخابات پیش‌رو استفاده نشود؛ نتیجه آن قطعاً با تقلب همراه خواهد بود.
زلمی زابلی عضو دیگر مجلس سنا نیز تأکید بر استجواب مسوولان کمیسیون انتخابات در پیوند به فیصله اخیر شان کرد.
آقای زابلی اضافه کرد: «باید سران کمیسیون انتخابات در جلسه عمومی خواسته شود و از آنان پُرسان شود که چرا چنین فیصله کرده اند؟ آیا آنان یک راه حل مناسب تر برای جلوگیری از تقلب در انتخابات سراغ دارند؟»
مولوی منصف عضو دیگر مجلس سنا نیز تأکید کرد که در حال حاضر کمیسیون انتخابات الی ماه میزان وقت دارد تا دستگاه های بایومتریک را فعال کرده و آموزش های لازم برای استفاده را برای کارمندان خود بدهد.
سرانجام فضل‌هادی مسلم‌یار استجواب مسوولان کمیسیون انتخابات در پیوند به این فیصله شان را به رأی گذاشت که سناتوران همه توافق بر استجواب کردند.
مجلس سنا فیصله کرد تا سه‌شنبه هفته دیگر مسوولان کمیسیون انتخابات را استجواب کنند.
براساس گفته‌های رییس مجلس، فیصلۀ عدم استفاده از فن‌آوری بایومتریک را آنان تنها از طریق رسانه‌ها شنیده اند و کمیسیون تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.
این در حالی است که به تازه‌گی کمیسیون انتخابات فیصله کرده است تا روند رای‌دهی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو بدون استفاده از دستگاه‌های بایومتریک صورت گیرد.
از سویی هم، باورها بر این است که کمیسیون انتخابات، از استقلالیت برخوردار نیست و در پی یک انتخابات مهندسی شده آستین بالا کشیده است، از این‌ رو است که شهروندان کشور اعتمادشان را نسبت به روند انتخابات و کمیسیون انتخابات از دست داده‌اند.
این در حالی‌ است که رهبران حکومت وحدت ملی در زمان گزینش اعضای تازه کمیسیون‌های انتخاباتی، تعهد بر برگزاری انتخابات برقی با فناوری بایومتریک را کرده بودند، اما در فیصله تازه این کمیسیون عکس تعهدات دیده می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.