سناتورها طرح اصلاحی جدید در وزارت داخله را “مجاهد ستیزانه” خواندند

چهار شنبه 21 سرطان 1396/

برخی سناتورها در مجلس سنا می‌گویند، طرح جدید اصلاحی در وزارت داخله که بر مبنای آن هیچ افسری بدون داشتن سند تحصیلی لیسانس نمی توانند در بست جنرالی کار کند، “مجاهد ستیزانه” است.
mandegar-3برخی اعضای مجلس سنا تاکید دارند که این طرح به منظور بیرون راندن مجاهدین از صفوف نیروهای پولیس است؛ اما برخی دیگری از سناتورها از این طرح حمایت کردند.
محمد هاشم الکوزی رییس کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس سنا می‌گوید که شورای امنیت ملی برای وزارت داخله طرزالعملی را درست کرده است که بر بنیاد آن افسرانی که سند تحصیلی لیسانس را نداشته باشند نمی توانند در بست جنرالی در این وزارت کار کنند.
آقای الکوزی گفت: “این طرزالعمل به ضرر مجاهدین است و به هدف بیرون راندن مجاهدان از صفوف نیروهای امنیتی ساخته شده است”.
او ادامه داد: شماری از خلقی‌ها و پرچمی‌ها در شورای امنیت ملی در تلاش آن اند که مجاهدین را به حاشیه بکشانند تا خود آنان بتوانند به رشوه‌ستانی و فسادی که دارند ادامه دهند. به گفته وی، مجاهدین برای نجات افغانستان خدمات شایسته ای را انجام داده اند و بیرون راندن آنان به هیچ وجه قابل قبول نیست.
محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که تطبیق این طرزالعمل در وزارت داخله، مخالفان درونی کشور را افزایش می دهد و به بهانه آوردن اصلاحات یک تعداد از جنرالان متخصص برکنار خواهند شد.
آقای منصف افزود: “هر کس حق دارد که در چارچوب وزارت داخله کار کند؛ خصوصاً به قشر مجاهدین باید بیشتر زمینه داده شود؛ دور کردن آنان کار خوبی نیست و حکومت باید در مورد این طرزالعمل تجدید نظر کند”.
اما برخی از سناتوران دیگر می گویند که این طرزالعمل یک برنامه اصلاحی دولت است و سناتوران نباید جلو آوردن اصلاحات در وزارت داخله را بگیرند.
فوزیه سادات در این مورد گفت: “طرح جدید وزارت داخله برای آوردن اصلاحات در این وزارت از سوی دولت روی دست گرفته شده است؛ مجاهدین را بی سواد خواندن کار درستی نیست؛ اکثر مجاهدین در صفوف نیروهای امنیتی تحصیلاتی با سویه لیسانس دارند”.
خانم سادات با اشاره به این که همه مشکلات در صفوف نیروهای امنیتی از بیسوادی مدیران این نهادها است، افزود که سناتوران باید بگذارند که عرضه خدمات دولتی به سمت تخصص گرایی، چیزی که مردم انتظار دارند برده شود.
این در حالی است که پیش از این رییس جمهور غنی وزارت داخله را فاسد ترین نهاد در کشور خوانده بود و وعده داده بود که اصلاحات جدی را در این وزارت به میان می آورد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.