سهم افغانستان در عاید ۷۰ میلیارد دالری مواد مخدر

/

وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گوید برنامه تخریب کشتزارهای کوکنار از یک ماه پیش آغاز شده و در حال حاضر نیز پروسه تخریب در ولایات قندهار، هلمند، فراه و نیمروز جریان دارد. ۳۱ سرباز در این تطبیق این برنامه کشته شدند.
چهار ولایت قندهار، هلمند، فراه و نیمروز بیشترین مزارع کوکنار را دارند. در مدت یک ماه، ۳۴۰۰ هکتار زمین از کشت کوکنار در این ولایات پاکسازی شده است. مقام‌های این وزارت می‌گویند با تخریب این مقدار از کشتزارهای کوکنار ۳۰ درصد پلان مجموعی تخریب تکمیل شده است.
عبدالقیوم ثامر، سخنگوی وزارت مبارز با مواد مخدر روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که قرار است در سال جاری ۱۵ هزار هکتار کشت کوکنار تخریب شود.
آقای ثامر گفت پروسه تخریب تا دو ماه دیگر نیز ادامه خواهد یافت: «در هفته آینده ما این پروسه را در ارزگان، لغمان و هرات نیز آغاز می‌کنیم. به دلیل شرایط جوی ما این برنامه را با تاخیر در برخی از ولایات شروع می‌کنیم. این برنامه دو ماه دوام می‌کند».
با وجود این تلاش‌ها، افغانستان هنوزهم بیشترین مواد مخدر دنیا را تولید می‌کند.
در جریان برنامه تخریب کشتزارهای کوکنار در یک ماه گذشته، ۲۴ پولیس، ۷ سرباز اردوی ملی و ۷۳ تن از جنگجویان طالبان کشته شدند. مقام‌های این وزارت می‌گویند در ولایات هلمند و فراه تهدیدها بیشتر ولی در قندهار کمتر است.
هراس خلق نمی‌کنیم
مقام‌ها در وزارت مبارزه با مواد مخدر می‌گویند تخریب کشتزارهای کوکنار به ۱۵ هزار هکتار محدود شده است تا مخالفان دولت با استفاده از این موضوع ترس و هراس را در مناطقی که کوکنار کشت می‌شود، گسترش ندهند.
همایون فیض زاد، رییس ولایات وزارت مبارزه با مواد مخدر در این مورد گفت: «مصمم هستیم و اراده ما قوی است. ما این را می‌دانیم که مخالفین می‌خواهند در بین مردمی که می‌خواهند به صلح بپیوندند، هراس بیندازند».
سخنگوی وزارت مبارز با مواد مخدر گفت کشورهای کمک کننده به اندازه‌یی که باید برای نابودی مواد مخدر کمک کنند، در این راستا افغانستان را یاری نمی‌کنند. این وزارت شکایت دارد که کشورهای همسایه در بازداشت قاچاقبران و موادی که از آن برای تبدیل تریاک به سایر مشتقات استفاده می‌شود، همکاری نمی‌کنند.
مقام‌ها در این وزارت می‌گویند عایدات مواد مخدر افغانستان در بازارهای جهانی سالانه به ۶۸ تا ۷۰ میلیارد دالر می‌رسد، اما در این میان سهم افغانستان بسیار اندک است.
آقای ثامر گفت افغانستان منشا تولید مواد مخدر نبوده است: «قبلا تصور این بود که مشکل موادمخدر، مشکل افغانی است اما حالا واضح شده که این مشکل افغانی نیست. ما باید مطالعه کنیم که ریشه در کجاست. ما منبع هستیم ولی هرگز منشا نبودیم و نخواهیم بود».
این مقام وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت افغانستان با فدا کردن خون سربازانش به مبارزه با مواد مخدر می پردازد، اما در مقابل کمک جامعه جهانی برای مبارزه با مواد مخدر ناچیز است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.