«سود بیشتر مواد مخدر به جیب طالبان و القاعده می‌رود»

/

معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله در محفلی که به مناسبت آتش زدن ۱۶۵۷ کیلومواد ‏مخدر، درشهر چغچران ولایت غور برگزار شده بود، گفت پول حاصل از قاچاق و ترافیک مواد مخدربه ‏جیب شورشیان می‌رود.‏
مقام‌های ولایت غور گفتند، براثر تلاش نیروهای امنیتی این ولایت بیش از یک‌ونیم تن مواد مخدر کشف و ضبط گردیده و با حضور معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به آتش کشیده شد.
جنرال باز محمد احمدی، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله ضمن قدردانی از فعالیت‌های پولیس ولایت غورگفت: «اما این کافی نیست؛ این ولایت مسیر قاچاق و ترافیک مواد مخدر است. بنابراین مبارزه با قاچاق و ترافیک مواد نیاز به تلاش بیشتر دارد.»
جنرال احمدی افزود: «بیشتر سود مواد مخدر از ناحیه کشت و زرع، قاچاق وترافیک آن به جیب مخالفان دولت، طالبان و القاعده می‌رود.»
تجهیزات ناکافی پولیس
سید انور رحمتی، والی جدید ولایت غور که به تازه‌گی به این ولایت آمده است، برگزاری محفلی آتش زدن مواد مخدر را محفل تقدیر از خدمات پولیس خواند و از مقام‌های حکومت مرکزی خواست تا نیروهای امینتی به ویژه پولیس این ولایت را تجهیز کنند.
آقای رحمتی افزود که نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای پولیس مبارزه با مواد مخدر با کمبود تجهیزات مواجه اند. رحمتی گفت: «تقاضا می‌شود، که پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت غوررا تقویه و تجهیز نمایید تا اینها بتوانند با زرع، قاچاق و ترافیک مواد مخدر، این ماده زهر آگین مبارزه بهتر نمایند».
کنترول قاچاق مواد مخدر در ولایت غور به دلیل وسعت اراضی و کوهستانی بودن آن دشواراست. والی غور می‌گوید که «دراین اواخر قاچاق مواد مخدر اندکی افزایش یافته است».
غور مسیر قاچاق از شمال به جنوب
به گفته رحمتی مواد مخدر از ولایات شمالی از مسیرغور به جنوب و جنوب غرب کشور، قاچاق می‌گردد.
دلاورشاه دلاور، فرمانده امنیه ولایت غور می‌گوید نه تنها غور یک مسیرقاچاق مواد مخدر است، بلکه در خود این ولایت نیز برخی از دهقانان به کشت کوکنار می‌پردازند. به گفته او، «وجود نیروهای مخالف دولت و گروه‌های مسلح غیرمسوول در این ولایت باعث کشت و قاچاق مواد مخدر دراین ولایت شده اند».
فرماندهی امنیه ولایت غور وعده سپرد که «با بزرگ شدن تشکیل نیروهای امنیتی، خلع سلاح عمومی نیروهای مسلح غیرمسوول و تامین امنیت، به زودی شاهد غورعاری از کشت کوکنار وقاچاق مواد مخدر خواهید بود.»
مقام‌های این ولایت درحالی از مبارزه با مواد مخدر سخن می‌گویند که اوضاع امنیتی این ولایت روز به روز شکننده تر می شود. در این اواخرعلاوه بر موجودیت گروه‌های خود سر مسلح و غیر مسوول جنگ‌های قومی و خصومت‌های شخصی در ولایت غور افزایش یافته است.
از آغاز سال جاری تا کنون نزدیک به هفتاد تن در این ولایت بر اثر نزاع‌های مسلحانه جان شان را ازدست داده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :