سیاه سرفه ۱۲ کودک را در بدخشان کشت

/

مقام‌های محلی در ولایت بدخشان گفته اند که دوازده کودک در ولسوالی نسی این ولایت بر اثر ابتلا شدن به سیاه سرفه جان خود را از دست دادند.
عبدالمعروف راسخ سخنگوی والی بدخشان به خبرگزاری بخدی گفت که این کودکان کمتر از پنج سال عمر داشتند.
آقای راسخ می‎‌گوید که در یک ماه گذشته، ۳۶۲ کودک در قریه موسوم به شوریان از ولسوالی نسی به بیماری سیاه سرفه متبلا شدند که دوازده تن آنان جان خود را از دست دادند.
سخنگوی والی تایید کرد که پس از اعزام تیم صحی در منطقه در حال حاضر این بیماری در کنترل است و از شیوع آن جلوگیری شده است.
سیاه سرفه عفونت دستگاه تنفسی است که توسط باکتری موسوم به «بوردتلاپرتوسیس» ایجاد  می‌شود، این بیماری بسیار واگیر است.
این بیماری در تمامی سنین بروز پیدا می‌کند ولی درکودکان شایعتر است.
دیر رسیدن تیم صحی
ولسوالی نسی از ولسوالی‌های کوهستانی وصعب العبور ولایت بدخشان است که همه ساله درفصل زمستان باشندگان این ولسوالی با مشکلات زیادی مواجه هستند.
مسدود شدن راه مواصلاتی، کمبود موادغذایی، مواد سوختی و ووقوع برف کوچ‌ها از عمده‌ترین مشکلات باشندگان این ولسوالی خوانده شده که همواره این حوادث از باشندگان بدخشان قربانی می گیرد.
نجیم اندیشه سرپرست ریاست صحت عامه بدخشان می‌گوید که تیم صحی دیر به قریه شوریان ولسوالی نسی رسیده است و به گفته او این امر باعث شد که دوازده کودک جان خود را از دست بدهند.
مقام‌های محلی بدخشان علت دیر رسیدن تیم صحی وامدارسان را به قریه شوریان مسدود بودن راه های مواصلاتی، بارش شدید برف و گرفتن و تاخیر در دریافت ویزای تاجیکستان خواندند.
باشندگان بدخشان برای رفتن به برخی از ولسوالی‌ها به ویژه به ولسوالی نسی از کشور تاجیکستان وارد می‌شوند.
با این حال، نجیم اندیشه می‌گوید که تیم صحی اعزامی به محل حداقل جان ۳۵۰ کودک را از مرگ نجات دادند.
آقای اندیشه گفت: «تیم صحت عامه بدخشان، تیم سازمان صحی جهان با مقدار دارو از هوا به محل اعزام شدند و تمامی بیماران را تحت درمان گرفتند.»
این دومین رویداد در سال جاری در ولایت بدخشان است که تیم های صحی و امداد رسانی به دلیل مسدود بودن راه های مواصلاتی از طریق هوا به محل رویداد اعزام می شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :