سیلِ کمک‎‏ها به قربانیان بدخشان مقام‏ها مصروف کمیسیون‌سازی هستند!

هارون مجیدی/ 16 ثور 1393/

درحالی که میلیون‎ها افغانی از جانب شهروندان سراسر کشور و همچنان ده‎ها هزار دالر از جانب نهادهای بین‎المللی به بازمانده‎گان قربانیان رویداد خونین بدخشان کمک شده است، به‌دلیل ضعف مدیریتِ مسوولان حکومتی، این کمک‎ها تا اکنون به مردم به گونۀ لازم توزیع نگردیده و راه‎ چاره‌یی به درد کسانی ‌که در زیر خیمه‎ها در وضعیت نابه‌هنجاری زنده‎گی می‎کنند، سنجیده نشده است.mnandegar-3
شماری از شهروندان بدخشان با انتقاد از این وضعیت می‎گویند که حکومت باید در این خصوص اقدام جدی کند.
کشورهای خارجی از جمله ایران، پاکستان، امریکا، هند، چین، تاجیکستان و… برای کمک به آسیب‎دیده‎گان رویداد غم‎انگیز و مرگبار بدخشان ابراز آماده‎‌گی کرده‌اند و حتا برخی از این کشورها کمک‎های‌شان را به محل فرستاده‌اند، اما حکومت افغانستان تا اکنون نتوانسته این کمک‎ها را بسیج کند و برای آسیب‏‎دیدگاه رانش زمین در ارگوی بدخشان به‎گونۀ منظم برساند.
درحالی از این رویداد چهار روز می‎گذرد، نهادهای مدنی از یک‎‏سو، نهادهای دولتی از سوی دیگر، شهروندان کشور هم از جانب دیگر، هر کدام کمیسیونی را برای فرستادن این کمک‎ها تشکیل داده‎‏اند.
احمد نوید فروتن سخنگوی والی بدخشان در مصاحبه با روزنامۀ ماندگار گفت که کمک‌های زیادی از سوی نهادهای مختلف و شهروندان کشور به آسیب‎دیدگان و قربانیان بدخشان صورت گرفته است. او گفت که کمیتۀ اضطرار، ۲۰ میلیون افغانی؛ صلاح‎الدین ربانی رییس شورای عالی صلح ۴۰ هزار دالر؛ والی بلخ ۲۰ هزار دالر و ده‏‎ها نهاد خارجی و داخلی دیگر کمک‎هایی را به آسیب‎دیده‌گان وعده سپرده‎اند و به زودی این کمک‎هابه دست مردم قرار خواهد گرفت.
سخنگوی والی بدخشان گفت که کمیسیونی به‌منظور گرفتن این کمک‌ها و توزیع آن به آسیب‎دیده‌گان تشکیل شده است.
آقای فروتن، هدف از ایجاد این کمیسیون را سپردن کمک‎ها به قربانیان و افراد آسیب‎پذیر عنوان کرد و گفت که اگر کمک‏‎ها به گونۀ پراکنده به مردم توزیع شود، جایی را نمی‎گیرد و هرج و مرج ایجاد می‎شود.
سخنگوی والی بدخشان همچنان از آمدن مردم نقاط دیگر بدخشان به‎منظور به‎دست آوردن کمک‎ها به منطقۀ ارگو خبر داد و گفت که مردم با خود چادر آورده و در محل برای به دست آوردن کمک مستقر شده‎اند که به زودی آنها از سوی حکومت محلی شناسایی خواهند شد.
به گفتۀ آقای فروتن، یک عضو مجلس که برای کمک به خانواده‎های آسیب‎پذیر به محل حادثه آمده بود، نزدیک بود خود او از هجوم مردم زیر پای مردم جان بدهد.
تلفات
در بارۀ تلفات رانش زمین در ولسوالی ارگو آمارهای مختلفی از جانب مقام‎های حکومتی ارایه شده است.
برخی مقام‏ها شمار تلفات را نزدیک به ۵۰۰ تن گفته‌اند و برخی‌های دیگر مدعی هستند که در این رویداد بیشتر از ۲۷۰۰ تن جان داده‌اند.
اما سخنگوی والی بدخشان دربارۀ تلفات این رویداد گفت: بیشتر از ۲۰۰۰ تن در این رویداد جان باخته‌اند؛ این آمار به دلایل زیر می‌تواند تا اندازۀ زیادی دقیق باشد: نخست این‎که این رویداد در روز جمعه اتفاق افتید و مردم اکثراً برای ادای نماز جمعه به مسجد جامع محل رفته بودند؛ دوم این‎که در محل حادثه محفل عروسی جریان داشته است و شمار زیادی از زنان و کودکان در این محفل شرکت ورزیده بودند. در ضمن، پس از وقوع این حادثه، بیشتر از ۴۵۰ تن از مردم قریه‎های همجوار به کمک قربانیان شتفافتند که در رانش دوم زمین، آن‎ها نیز زیر خاک شدند.
مسوولان حکومتی پیش از این عملیات نجات را متوقف کرده و گفته بودند که احتمال زندن ماندن کسی در این رویداد وجود ندارد.
مردم منطقه از این مسأله عصبانی اند که دولت عملیات جست‌وجو برای یافتن اجساد قربانیان را متوقف کرده است. دولت محلی اعلام کرده است اجساد در زیر مقادیر زیادی از گل و لای و خاک مدفون شده است. مردم منطقه اکنون خودشان عملیات حفاری برای یافتن اجساد را ادامه می‌دهند و این ایده را که خانه‌های‌شان به گور جمعی تبدیل شود، نمی پذیرند و آن را تحمل نمی‌کنند.
تیراندازی بر کاروان امدادرسانی
گزارش‌ها حاکی است کاروان امدادرسانی در منطقه ارگو با تیراندازی برخی افراد مسلح مواجه شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، تبادل آتش در این منطقه پس از ورود پانزده لاری ارتش حامل اقلام ضروری برای ساکنان منطقه آب باریک صورت گرفت.
مت گریدون از اعضای سازمان بین المللی برای مهاجرت که به تازه‌گی از منطقه «آب باریک» در افغانستان بازگشته است در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت ما تلاش کردیم خود را برای توزیع اقلام امدادرسانی به منطقه برسانیم که ناگهان با تیراندازی برخی افراد ناشناس مواجه و مجبور به بازگشت شدیم.
عبدالله شهود خبرنگار این شبکه در گزارشی گفت مردم منطقه آب باریک به شدت به کالای امدادی نیاز دارند و در شرایطی دشوار قرار گرفته اند چراکه مجبورند شب‌‌‌‌‌ها را در چادر(خیمه) بگذرانند .
مردم منطقه گفته‌اند که اقلام ارسال شده برای آنها کافی نیست و غذای کافی برای مردم منطقه وجود ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :