سیل آوارگان پاکستانی به سوی افغانستان و نگرانی از نفوذ طالبان

گزارشگر:16 سرطان 1393 ۱۵ سرطان ۱۳۹۳

با فرار هزاران تن از حملات ارتش پاکستان به اردوگاه‌های بی‌قانون و بی در و پیکر مرزی در تپه‌های افغانستان نگرانی‌هایی از احتمال پنهان شدن افراد طالبان در میان آوارگان قوت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، برای نخستین بار در ۳۰ سال گذشته ساکنین محاصره شده و در معرض حمله از پاکستان به افغانستان پناه می‌برند.
مقامات ولایت خوست افغانستان به گرمی از تازه واردان استقبال کرده و به آنها پیشنهاد اسکان می‌دهند اما مقام‌های اطلاعاتی و ارتش نگرانند که برخی از آوارگان وزیرستان شمالی همان شبه‌نظامیان طالبان پاکستان باشند که هدف حملات ارتش اسلام آباد قرار گرفته‌اند.mnandegar-3
یکی از مقامات ارشد افغانستان در کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور آوارگان می‌گوید: این مردم سال‌ها از حمایت جوامع قبیله‌یی در وزیرستان شمالی بهره‌مند بوده‌اند. امروز می‌خواهند کمکی برابر را برای این خانواده‌ها فراهم کنند.
پس از حمله نیروهای شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ میلادی، آوارگان درست برعکس از افغانستان فرار کرده و به پاکستان پناه آوردند.
از زمان سرنگونی طالبان توسط نیروهای ائتلافی تحت رهبری امریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۳٫۸ میلیون افغان به افغانستان بازگشته‌اند در حالی که ۱٫۶ میلیون تن همچنان به عنوان پناهنده در پاکستان هستند، شرایط در حال حاضر تغییر کرده است.
عبدالجبار نیمی، والی خوست گفت: مردم بی‌خانمان شده پاکستان دوستان ما هستند، مردم با وجود تنگدستی در حال کمک به خانواده آوارگان هستند.
محمد اکرم خپلواک، وزیر امور سرحدات اقوام و قبایل گفت: ما به آن‌ها سلاح نمی‌دهیم. ما به آن‌ها آموزش می‌دهیم.
یکی از آوارگان پاکستانی با ۱۰ فرزند گفت: ما به دلیل حملات و مبارزات به افغانستان آمده‌ایم دولت درباره این عملیات نظامی به ما هشدار داد: «اگر شما آسیب ببینید ما مسوول نخواهیم بود.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.