سیگار: تولید مواد مخدر در افغانستان ۴۳ درصد افزایش یافته است

۱۳ ثور ۱۳۹۶

بعد از گزارش تکان دهندۀ بازرس ویژه ایالات متحده امریکا در افغانستان یا سیگار در مورد تلفات نیروهای امنیتی کشور، این اداره آمار قابل توجهی را در مورد افزایش کشت مواد مخدر ارائه کرده است.
سیگار در گزارش تازه خود نوشته است که میزان تولید مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ در افغانستان، ۴۳ درصد افزایش یافته و روند نابودسازی مزارع کوکنار، به پایین‌ترین حد MANDEGARخود در ده سال گذشته، رسیده است.
این در حالی است که افغانستان دارای یک وزارت مشخص برای مبارزه با مواد مخدر و یک معینیت مبارزه با مواد مخدر در چارچوب وزارت امورداخله است. در گزارش سیگار آمده است که بدتر شدن اوضاع امنیتی و نیز نبود اراده سیاسی و همچنان مدیریت غیرمؤثر در وزارت مبارزه با مواد مخدر باعث شده است تا کشت و تولید مواد مخدر افزایش یابد.
بر اساس یافته‌های سیگار، با وجود این که امریکا ۸.۵ میلیارد دالر در کار مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده، اما کشت و تولید آن به گونۀ بی‏سابقه در حال افزایش است.
این در حالی است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در وین، تخمین زده است که ارزش بالقوه ناخالص مواد مخدر افغانستان، ۱.۵۶ میلیارد دالر بوده که معادل ۷.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی افغانستان است.
آخرین بررسی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تخمین زده است که کشت کوکنار در افغانستان، ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد و مناطق جنوبی شامل ولایت‎های هلمند، قندهار، ارزگان، زابل و دایکندی، ۵۹ درصد از کُل کشت مواد مخدر را می‌‏سازند.
از سوی دیگر، در گزارش سیگار آمده است که قاچاق‌بران مواد مخدر برای شورشی‎ها سلاح، بودجه و دیگر وسایل مورد نیاز را آماده می‎سازند و در مقابل آن، رهبران مخالفان مسلح مواد مخدر را قاچاق می‏کنند تا عملیات‏های خود را از نگاه مالی، تأمین کنند.
در پایان این گزارش، جان ساپکو، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا توصیه کرده است که دونالد ترامپ، رییس‏‌جمهور امریکا یک راه‌برد مبارزه با موادمخدر در افغانستان را به منظور کاهش تجارت غیرقانونی که بخش عمده‌یی از درآمد طالبان را مهیا می‎سازد، ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.