شبکه حقانی وارد فهرست سیاه سازمان ملل شد

۱۶ عقرب ۱۳۹۱

کمیته تحریم طالبان در شورای امنیت سازمان ملل متحد شبکه حقانی را نیز در لیست سیاه خود داخل کرد. شبکه حقانی که در پاکستان مستقر است، به انجام حملات بزرگی علیه نیروهای بین‌المللی و دولت افغانستان متهم است.
سوزان رایس، نماینده ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که قاری ذاکر، فرمانده عملیاتی شبکه حقانی نیز در این تحریم‌های سازمان ملل متحد شامل می‌باشد. او متهم است که در چندین حمله بزرگ شبکه حقانی سهم داشته است.
از قاری ذاکر با عنوان «رییس عملیات انتحاری» این شبکه یاد شده است. همچنان گفته شده که او به نام عبدالرووف ذکی نیز یاد می‌شود. رایس گفت که قاری ذاکر برعلاوه سازمان‌دهی حملات انتحاری، به شورشیان نحوه استفاده از سلاح های سبک و سنگین و جاسازی مواد انفجاری را آموزش داده است.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در مورد قاری ذاکر به دویچه وله گفت: «قاری ذاکر یک شخص کلیدی است که در بسیاری حمله‌ها نقش دارد و با طالبان در بسیاری حمله‌ها همکاری کرده است. نه تنها او، بلکه کسان دیگری هم هستند که باید در لیست سیاه داخل شوند و برای از میان بردن آنها اقدام‌های جدی شود، تا شورشیانی که در پاکستان حضور دارند، از بین بروند».
خانم رایس گفت که این تحریم‌های شورای امنیت همه دولت‌های عضو ملل متحد را وادار می‌کند که دارایی‌های قاری ذاکر و شبکه حقانی را توقیف کنند، برای آن‌ها ممنوعیت سفر وضع کنند و مانع رسیدن سلاح به آنها گردند.
دیپلومات‌ها گفتند مهم است که پاکستان که تا پایان سال ۲۰۱۳ یکی از ۱۵ عضو شورای امنیت می‌باشد، در مقابل این اقدام شورای امنیت قرار نگیرد و در این راستا همکار کند.
در حال حاضر ۱۳۱ فرد عادی و سه سازمان شامل فهرست سیاه طالبان در سازمان ملل متحد می‌باشند که یکی از این سازمان‌ها شبکه حقانی است.
ایالات متحده امریکا در ماه سپتمبر سال روان شبکه حقانی را به عنوان یک سازمان تروریستی دسته بندی کرد. فرماندهان گروه حقانی گفتند که این تصمیم ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که این کشور در تلاش‌های صلح، جدی نیست.
مقام‌های ایالات متحده امریکا از مدت ها به این سو پاکستان را به حمایت از شبکه حقانی متهم کرده اند، اما اسلام آباد این اتهام ها را رد کرده است. حقانی ها که متحد طالبان افغانستان می‌باشند، با تجربه ترین جنگجویان در افغانستان عنوان می‌شوند که به چندین حمله بزرگ علیه اهداف غربی در این کشور متهم شده اند.
خانم رایس افزود: «تصمیم امروزی شورای امنیت این تحریم‌های (سازمان ملل) را گسترش داد و به تصمیم جامعه بین‌المللی برای پایان بخشیدن به قدرت شبکه حقانی در انجام حملات خشونت‌بار در افغانستان تاکید کرد».
نماینده ایالات متحده امریکا در سازمان ملل افزود: «این (تصمیم) در کنار تعهد قوی برای حمایت از مصالحه به رهبری افغان‌ها، همچنان بازتاب دهنده تعهدات شورای امنیت به وضع و انفاذ تحریم‌ها علیه آن‌هایی است که صلح را در افغانستان تهدید می‌کنند».
وزارت خارجه ایالات متحده امریکا نیز روز دوشنبه خبر داد که قاری ذاکر را شامل لیست تروریست ها کرده است. بر این اساس، هرگونه ملکیت او در قلمرو ایالات متحده امریکا توقیف می گردد و هرگونه داد و ستدی از ایالات متحده امریکا با او منع می شود.
وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای گفت که قاری ذاکر به ویژه مسوولیت تصمیم های تعیین کننده در مورد انجام حملات بزرگ توسط فرماندهان محلی شبکه حقانی را به عهده دارد. به گفته وزارت خارجه امریکا، در حمله سال ۲۰۱۰ بر پایگاه نیروهای ایتلاف در افغانستان، مهاجمان حمله سال ۲۰۱۱ بر هوتل انترکانتیننتال و حمله سپتمبر سال ۲۰۱۱ بر سفارت امریکا در کابل، از سوی قاری ذاکر آموزش دیده و انتخاب شده بودند.
استقبال افغانستان
حکومت افغانستان از این تصمیم سازمان ملل متحد استقبال کرد. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که موجودیت شبکه حقانی در پاکستان و ارتباط این شبکه با القاعده، در افغانستان مشکلات امنیتی زیادی خلق کرده است.
سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که در ۱۱ سال گذشته این کشور از جامعه بین‌المللی خواسته است که علیه شبکه حقانی و دیگر گروه‌های شورشی در پاکستان باید اقدام شود. او گفت که موضع افغانستان در مورد روند صلح روشن است و شمولیت شبکه حقانی در لیست سیاه تاثیری بر این روند نمی‌گذارد.
صدیقی افزود: «در مورد تروریستان، روند صلحی وجود ندارد. برای شبکه حقانی و القاعده که تروریست هستند و در قتل مرم افغانستان دست دارند و هر روز مردم را می کشند، در روند صلح جایی وجود ندارد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.