شبکه حقانی دست داشتن در انفجار کابل را رد کرد

گزارشگر:سه شنبه 23 جوزا 1396 ۲۲ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3رییس شبکه حقانی که در عین زمان مرد شماره دوم طالبان نیز است، دست داشتن در حملات مرگبار اخیر در کابل و غرب افغانستان را رد کرده است. مقام‌های افغانستان قبلاَ این شبکه را مسئول انفجار مرگبار کابل خوانده بودند.
در انفجار ۳۱ می در محله دیپلومات‌نشین کابل دست کم ۱۵۰ نفر کشته شدند و صدها تن دیگر زخمی گردیدند. این انفجار خسارات زیاد مالی نیز وارد کرده است.
تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است، اما مقام‌های افغانستان مدعی شدند که شبکه حقانی به حمایت استخبارات نظامی پاکستان این حمله را طراحی کرده بود. رئیس شبکه حقانی گفته است که هیچ یک از این حملات توسط طالبان برنامه ریزی نشده بود و این گروه حمله‌ای را انجام نمی‌دهد که در آن مردم ملکی آسیب ببینند.
این انفجار مرگبار که به ساختمان‌های زیادی به شمول سفارت آلمان را آسیب رسانده است، انزجار عمیقی را خصوصاَ در کابل در پی داشت و فضای عمومی کابل هنوز هم آرامش نیافته است.
پس از این انفجار، شماری از باشندگان کابل در تظاهراتی از مسئولان حکومتی انتقاد کردند که قادر به تامین امنیت شهروندان نیستند. در آن تظاهرات میان معترضان و پولیس درگیری صورت گرفت و دست کم شش تظاهرکننده کشته شدند.
روز بعد در جریان تشییع جنازه یکی از کشته شدگان در نتیجه درگیری پولیس با معترضان، سه انفجار انتحاری صورت گرفت و باز هم تلفات به جا گذاشت.
از آن زمان به بعد هنوز هم معترضان در برخی جاده‌های کابل خیمه زده و به کناره گیری مسئولان امنیتی تاکید دارند. حکومت از این معترضان خواسته است که خیمه‌ها را برچینند زیرا باعث راه بندان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.