شبکۀ زنان افغان: جـامعه آمادۀ پذیرش پولیس زن نیست

/

شبکۀ زنان افغان با همکاری دو نهاد فعال دیگر تلاش دارند تا در کابل و ولایت‌های افغانستان، اتحادیه‌ها و انجمن‌های زنان پولیس ایجاد کنند. هدف از آن، حمایت از فعالیت پولیس زن می‌باشد.
براساس اظهارات مسوولان شبکۀ زنان افغان در حال حاضر یک درصد پولیس افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند.
محبوبه سراج، سرپرست شبکۀ زنان افغان روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «می‌خواهیم پروگرامی را تطبیق کنیم که به زنان پولیس برای ساختن یک انجمن کمک می‌کند. چون متأسفانه جامعه هنوز آمادۀ پذیرش آن‌ها نیست».
نهادهای مدافع حقوق زنان، قبلاً از حضور کمرنگ آن‌ها در صفوف نیروهای امنیتی انتقاد کرده بودند. وزارت‌های داخله و دفاع در حال حاضر سعی می‌کنند تا زنان بیشتری را به پولیس و اردو جلب کنند. اما فعالان حقوق زن خواهان حضور آن‌ها نه تنها در سطوح پایین نیروهای امنیتی، بلکه در رده‌های رهبری نیز می‌باشند.
این پروژه توسط موسسه اکسفام تمویل می‌شود و قرار است به این ترتیب ظرفیت پولیس زن در پایتخت و ولایت‌های افغانستان بلند برده شود.

حضور در سطوح رهبری
خانم سراج در مورد مزایای این برنامه گفت که زنان پولیس امکانات بیشتری برای فعالیت در جامعه پیدا می‌کنند: «ما تلاش می‌کنیم، پولیس زن را کمک کنیم تا رهبرانی باشند که اجتماع را کمک می‌کنند».
در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ پولیس زن در سرتاسر افغانستان فعالیت دارند و وزارت داخله تلاش دارد تا شمار آن‌ها را تا سال ۲۰۱۴ به ۵ هزار تن برساند. برنامه ارتقای ظرفیت پولیس زن از ولایت‌های بامیان و بلخ آغاز می‌شود و در مجموع در نُه ولایت افغانستان تطبیق می‌شود. قرار است این برنامه دو سال ادامه یابد.
در ۱۱ سال اخیر، زنان افغان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی فعالیت می‌کنند، اما درصدی حضور آن‌ها به مراتب کمتر از آن چه است که فعالان حقوق زن توقع دارند.
خانم سراج می‌گوید که زنان افغان تنها راهی را برای سهم‌گیری در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی آغاز کرده اند و تلاش می‌شود تا این راه ادامه یابد. او گفت که زنان باید برای برقراری عدالت در تمام عرصه‌ها فعال باشند: «ما می‌‎خواهیم معاون لوی سارنوال، یک زن باشد. ما می‌‎خواهیم که شمار قاضیان زن افزایش یابد».
در همین نگرانی‌هایی وجود دارد که با کاهش حمایت جهانی از افغانستان، حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی کاهش یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.