شرکت برق: گزارش‎ها دربارۀ ناپدیدشدن چهار میلیارد دالر نادرست است

گزارشگر:یک شنبه 26 قوس 1396 ۲۵ قوس ۱۳۹۶

شرکت برشنا، گزارش تازه کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری افغانستان (میک) مبنی بر ناپدید شدن نزدیک به چهار میلیارد دالر در بخش انرژی افغانستان را نادرست خواند.
mandegar-3به تازگی میک گزارشی را نشر کرده که نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۲ میلادی بدین سو جامعه جهانی، ۴ میلیارد دالر در بخش انرژی به دولت افغانستان کمک کرده است.
در گزارش میک آمده که شرکت برشنا، از این مبلغ کمک شده تنها ۱۲٫۵ میلیارد افغانی (۱۸۳ میلیون دالر) را حسابده است و نزدیک به چهار میلیارد دالر در این میان ناپدید است.
در همین حال مسوولان شرکت برشنا می‌گوید که اسناد این تحقیق ناقص بوده و یک جانبه قضاوت شده است.
امان الله غالب رییس عمومی شرکت برشنا بعد از چاشت روز شنبه ( ۲۵ قوس ) در یک نشست خبری در کابل گفت که آنان از هر نوع تحقیقی که در راستای اصلاحات این نهاد باشد حمایت نموده و در این زمینه با آنان همکاری می‌کنند.
آقای غالب بیان داشت که ابراز نظرهای آنان در گزارش میک گنجانیده نشده و نیز این گزارش مشخص نکرده که مشکلات فساد در شرکت برشنا از چه زمانی بوده است.
آقای غالب افزود که شرکت برشنا در زمینه تمویل برخی از پروژه‌های کلان مثل بند سلما در ولایت هرات، کجکی و چندین پروژه دیگر فقط مسوولیت تسلیمی آن‌را داشته و مسوولیت تمویل آن به دوش دونرها بوده و مسوولان شرکت برشنا حتی از قیمت پروژه‌ها آگاهی نداشته اند.
محمدالیاس صمدی، رییس مالی و اداری شرکت برشنا معلومات گزارش کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری را ناموثق خوانده گفت که روش تحقیق این… ادامه صفحه ۳
گزارش‎ها دربارۀ ناپدیدشدن…
گزارش نیز غلط است.
صمدی تاکید کرد که شرکت برشنا در افغانستان ۱٫۴ میلیون مشترک دارد اما کمیته میک تنها با ۳۶۵ نفر گفتگو کرده است.
وی تاکید کرد که شرکت برشنا همه ساله مصارف خود را به اساس حساب قطعیه عواید بدست آورده و نسبت به آن پاسخگو است.
هرچند شماری زیادی از شهروندان از بهر موجودیت فساد در شرکت برشنا لب به شکایت می‌زنند اما رییس تفتیش این شرکت می‌گوید که آنان در زمینه مبارزه با فساد به گونه جدی اقدام کرده است.
شرکت برشنا مسوولیت تهیه برق سراسر افغانستان را دارد اما با آنکه سال‌های زیادی از شکل گیری آن می‌گذرد اما هنوزهم شماری زیادی از مناطق افغانستان تاریک بوده و حتی شهرکابل در موسوم سردی با پرچوی‌های چندین ساعته برق روبروست.
پیش از این مسوولان شرکت برشنا وعده داده بود تا ۱۵ قوس سال جاری مشکلات پرچوی برق پایتخت را با استفاده از برق حرارتی پایان خواهند داد اما اکنون رییس عمومی این شرکت می‌گوید که آنان تا زمانی معرفی بودجه سال مالی جدید از سوی وزارت مالیه این مشکل را حل خواهند کرد.
وی تاکید کرد که قرار است با به کارگیری تولید برق حرارتی این مشکل شود. آقای غالب گفت که در حال حاضر آنان از دو منبع تولید برق حرارتی به مدت ۵ تا ۶ ساعت استفاده می‌کنند و پس از معرفی شدن بودجه سال مالی جدید این زمان به ۱۰ الی ۱۲ ساعت افزایش خواهد یافت. آقای غالب بیان داشت که در حال حاضر آنان تقسیم اوقات پرچوی برق شهرکابل را آماده کرده و تلاش می‌کنند تا اوقات پرچوی برق را به چهار ساعت کاهش دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.