شمار قربانیان سیلاب‌ها افزایش یافته است

۱۴ اسد ۱۳۹۲

جاری‌شدن سیلاب در مناطق مختلف افغانستان قربانیان زیادی به جا گذاشته و صدها خانه را ویران کرده است. بیشترین آسیب را ولسوالی سروبی کابل دیده است. همزمان عملیات نجات آغاز گردیده است.
مقام‌های محلی می‌گویند که نیروهای اردوی ملی، جوانان محل و سازمان‌های کمکی در ولسوالی سروبی در جستجوی افراد گم شده اند که شمار شان به ۱۲۰ تن می رسد. باشندگان سروبی می گویند سیلاب روز شنبه در ۴۰ سال گذشته سابقه نداشته است.
به گزارش دویچه وله، محمد جان که سرپرست یکی از خانواده‌های سیلاب زده است، می‌گوید در حدود ۶۰ خانه در اثر این سیلاب‌ها در ولسوالی سروبی شدیداً خساره مند گردیده اند. سه تن از اعضای خانواده محمد جان نیز در اثر این سیلاب ها جان خود را از دست داده اند و دو تن دیگر تا هنوز ناپدید اند. شماری از اقارب او در جستجوی اعضای ناپدید شده خانواده، روانه ننگرها و لغمان هستند، زیرا فکر می کنند جریان سیل این افراد را به آنجا برده باشد.
محمد جان ناامیدانه می‌گوید: “از یک خانواده چهارده نفر را سیل برده است. به همین شکل این سیل از هر خانواده قربانی گرفته است. در بازار سروبی جسد یک نفر پیدا شده بود، برایم خبر دادند تا بیایم و ببینم که شاید از اعضای خانواده من باشد. اما این جسد مربوط خانواده دیگری بود. روز بسیار بدی سر مردم آمده است. همه بسیار جگر خون هستند”.
هنوز آمار دقیق خسارات جانی و مالی سیلاب در ولسوالی سروبی معلوم نیست، اما آمار ابتدایی حاکی از جان باختن حدود ۶۰ تن می‌باشد. به قول باشنده‌گان منطقه، با پیدا شدن هر جسد شمار قربانیان افزایش می یابد. این سیلاب تا اندازه ای شدید بوده است که شماری از درختان را از ریشه برکنده و حتی موترها را با خود برده است.
غلام نبی اسحاق زی، ولسوال سروبی گفت در اثر سیلاب ها ۱۱ قریه کاملاً ویران شده اند. او افزود که شمار زیادی از قربانیان اطفال و زنان اند که با جاری شدن سیلاب در شب غافلگیر شده اند. به گفته او، ۳۳۰ پرسونل اردوی ملی مجهز با وسایل در عملیات نجات سهم گرفته است.
در ولایت‌های شرقی افغانستان نیز سیلاب تلفات و خسارات مالی وارد کرده است. محمد یوسفی، سخنگوی والی نورستان گفت که سیلاب در سه ولسوالی این ولایت نزدیک به ۶۰ خانه را ویران کرده، اما تلفات جانی در پی نداشته است. همچنان مقام های محلی گفته اند که در اثر جاری شدن سیلاب در دو ولایت شرقی ننگرهار و خوست، ۲۴ تن کشته شده اند.
شهلا مرتضوی، کارمند یکی از سازمان‌های خیریه است که در سروبی حضور دارد. او در مورد وضعیت فعلی می گوید: “زمانی که ما به منطقه رسیدم، وضعیت بسیار خراب بود. زنان و اطفال شب را در بیرون زیر آسمان آبی سپری کرده بودند. اگر به زودی به آنها کمک نرسد، وضعیت بسیار وخیم خواهد شد. از طرف دیگر هوا گرم است و امکان شیوع امراض ساری بسیار مساعد است”.
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان با سیل زدگان ابراز همدردی کرده و از ادارات نظامی و ملکی خواسته است تا هر چه زودتر به کمک مردم آسیب دیده بشتابند. همچنان از وزارت صحت عامه افغانستان تقاضا گردیده است تا به صورت جدی به زخمیان رسیدگی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.