استقبال غنی از تصمیم اوباما: امریکا به ثبات افغانستان می‌اندیشد

شنبه 25 میزان 1394/

mnandegar-3رییس‌جمهور غنی از تصمیم باراک اوباما مبنی بر تداوم حضور نیروهای امریکایی در کشور استقبال کرد.
آقای غنی طی سخنانی در کابینه، تأکید کرد که امریکا به فکر یک افغانستان با ثبات و مترقی است و این ثبات، آرامش منطقه و جهان را تضمین می‌کند.
به گفته وی، امریکا برای کمک به بخش نظامی و اقتصادی افغانستان متعهد است و این تصمیم امریکا، نشانۀ ادامه تعهدات این کشور در قبال ماست.
رییس جمهور در جمع وزرای کابینه بیان کرد: «امریکا متعهد است که در بخش آموزش و تجهیز و حمایت از نیروهای افغانستان، ما را پشتیبانی کند و در زمینه مبارزه با تروریسم با ما همکاری خواهد کرد».
او مواضع افغانستان و امریکا را مشترک دانست و گفت که افغانستان برای مبارزه با تروریزم که جهان را زیرتاثیر خود قرار داده است؛ همکاری های لازم را با امریکا به خرج خواهد داد.
غنی تصریح کرد که جهان در زمینه مبارزه با تروریزم بین‌المللی روی افغانستان تمرکز کرده و ما نیز در حمایت از این تصمیم تلاش می کنیم.
او گفت: «فداکاری، دفاع مردم و قربانیان آنها و نیروهای امنیتی افغانستان، باعث اطمینان جهان به افغانستان شده است. اضافه بر آن؛ عملکرد حکومت وحدت ملی در چوکات همکاری های مشترک در قالب موافقتنامه های استراتژیک و پیمان امنیتی میان کابل ــ واشنگتن، امریکا را به ادامه تعهداتش خوشبین کرده است».
رییس جمهور، جنگ افغانستان را بحران تروریزم در منطقه و جهان عنوان کرد و اظهار داشت که پناهگاههای تروریزم در خارج از افغانستان است و افغان ها از این ناحیه به شدت ضربه خورده اند. به باور وی، خروج نیروهای خارجی از کشور باعث افزایش حملات تروریستان شده است.
او تصمیم اخیر ایالات متحده را معقول و خرسند کننده خواند و همکاری این کشور با نیروهای افغان را برای ثبات افغانستان و کاهش صدمه منطقه از ناحیه تروریزم، بسیار موثر ارزیابی کرد.
غنی در ادامه صحبت‌هایش گفت که قرار است هفته آینده نخست وزیر پاکستان ــ نوازشریف ــ به امریکا سفر کند و مقامات امریکایی در این دیدار، خواسته‌های افغانستان مبنی بر نابودی پایگاههای هراس افگنان در خاک این کشور و همچنین تلاش برای هماهنگ ساختن گروه‌های طالبان در زمینه صلح با دولت افغانستان در این نشست مطرح خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :