شورای عالی صلح: هیچ منطقه‎یی به طالبان واگذار نمی‎شود

گزارشگر:سه شنبه 29 حوت 1396 ۲۸ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان شورای عالی صلح کشور می‌گویند که شایعات واگذاری برخی مناطق به گروه طالبان، مورد اجماع مردم نبوده و هیچ نقطه ای به این گروه واگذار نخواهد شد.
اکرم اخپلواک رییس دبیرخانه شورای عالی صلح روز دوشنبه (۲۸ حوت) در یک نشست خبری در کابل درخواست واگذاری برخی مناطق به گروه طالبان را به شدت رد کرد.
آقای اخپلواک گفت که مساله واگذاری برخی نقاط افغانستان به گروه طالبان که پیش ازاین مطرح شده بود مورد اجماع و رضایت مردم افغانستان نیست وهیچ اقدامی در آن بخش صورت نمی‌گیرد.
وی خاطر نشان ساخت که هیچ نقطه‌ای از خاک افغانستان به گروه طالبان در پیوند به مذاکرات صلح یا هر موضوع دیگری واگذار نخواهد شد.
پیش از این گلبدین حکمتیار، رهبر پیشین حزب اسلامی گفته بود که حکومت برای اطمینان دهی به طالبان باید برخی مناطق را به این گروه واگذار کند و این مناطق را مناطق امن نام‌گذاری کند.
آقای حکمتیار مدعی شده بود که این طرح را با رهبری حکومت وحدت ملی نیز شریک کرده است.
این مقام شورای عالی صلح همچنان خاطر نشان ساخت که گروه طالبان تاکنون پاسخی به طرح صلح حکومت افغانستان نداشته است.آقای اخپلواک گفت:» ما منتظر جواب طالبان هستیم».
وی تصریح نمود که طبق اطلاع این شورا طالبان از دو سه هفته به این سو روی طرح پیشنهادی حکومت افغانستان غور می‌کنند و هنوز جوابی در این مورد ارائه نکرده اند.
وی از طالبان خواست که در پاسخ به طرح صلح حکومت افغانستان که در دومین نشست پروسه کابل به این گروه پیشکش شد، جواب معقول ارائه کنند.
آقای اخپلواک همچنان بیان داشت که شماری از علمای دینی با گروه طالبان در تماس اند تا این گروه را متقاعد به گفتگوهای صلح سازند.
رییس دبیرخانه شورای عالی صلح همچنان از طالبان خواست تا نمایندگان‌شان را به نشست عالمان دینی که در اندونیزیا در مورد صلح افغانستان برگزار می‌شود، بفرستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.