شورای علمای پاکستان: در کنفـرانس کابل شرکت نمی‌کنیم

۲ حوت ۱۳۹۱

علمای دینی پاکستان از آن‌چه اظهارات ضد طالبانی توسط علمای افغان خوانده، ابراز نارضایتی کرده و گفته اند در کنفرانس صلح کابل شرکت نمی‌کنند. این کنفرانس برای محکوم ‌کردن خشونت و تأمین صلح برنامه‌ریزی شده است.
خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که مفتی ابوهریره محی‌الدین، رییس علمای دینی پاکستان روز یک شنبه این هفته، نامه‌یی به همتای افغان خود فرستاده و از عدم شرکت در کنفرانس صلح خبر داده است. اسوشیتدپرس به یک کاپی از این نامه دست یافته است.
در این نامه محی‌الدین علمای افغانستان را به اظهارات «ناخوشایند» علیه گروه طالبان متهم کرده و گفته این کنفرانس به جای تأمین صلح، برای حمله یک‌جانبه علیه طالبان طرح‌ریزی شده است.
ابتکار برگزاری کنفرانس علمای افغانستان و پاکستان به شمول علمای اسلامی از کشورهای دیگر، در ماه نوامبر سال گذشته بعد از ملاقات مقام‌های دو کشور اعلام گردید. اما با ارسال این نامه، به نظر نمی‌رسد این کنفرانس با اشتراک همه علمای دو کشور برگزار شود.
قرار است این کنفرانس در ماه مارچ با اشتراک حدود ۵۰۰ عالم دینی از پاکستان و افغانستان در کابل برگزار شود. هدف اصلی از برگزاری این کنفرانس ایجاد جبهه واحدی علیه خشونت، و محکوم کردن بمب گذاری‌ها و حملات انتحاری می‌باشد.
طرح‌ریزی این برنامه از علایم همکاری پاکستان و افغانستان برای تامین صلح در افغانستان عنوان شده است. باور به این است که محکوم‌کردن خشونت توسط علمای دینی، توجیهی برای گروه طالبان برای انجام حملات انتحاری و بمب گذاری‌ها باقی نمی‌گذارد.
هنوز به نقش کلیدی پاکستان در روند صلح افغانستان پیش از خروج نیروهای بین المللی در سال ۲۰۱۴ تاکید می‌شود. تا اکنون تلاش‌های صلح با طالبان نتیجه ملموسی در قبال نداشته است. هر چند نماینده‌گان طالبان در دو کنفرانس بین‌المللی شرکت کرده اند، اما تاکید نموده اند که این اشتراک شان به مفهوم مذاکره با دولت افغانستان نیست.
خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های غربی گزارش داده است که طالبان با نماینده‌گانی از ۳۰ تا ۴۰ کشور در تماس هستند. این مسأله خشم حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان را نیز برانگیخته و اعلام کرده است که تنها شورای عالی صلح افغانستان طرف مذاکره طالبان است، هرچند طالبان مذاکره با حکومت را رد می‌کنند.
مشاجره میان علما هفته گذشته در اسلام آباد پس از آن آغاز شد که جانب پاکستانی پیشنهاد کرد نماینده‌گان گروه طالبان باید در کنفرانس صلح شرکت کنند. در ابتدا به نظر می‌رسید که دو طرف به تفاهم رسیده اند و در اعلامیه نهایی شان آمده است که «این کنفرانس در حمایت یا علیه هیچ شخص یا گروهی نیست، بلکه در روشنایی اصول اسلامی برگزار خواهد شد».
اما علمای پاکستان روز یک شنبه گفتند که علمای افغان در بازگشت شان از اسلام آباد به کابل، اظهاراتی داشته اند که نشان می‌دهد آن‌ها علیه طالبان موضع گرفته اند. مفتی محی‌الدین در این نامه گفته است که هیات پاکستانی «دعوت به اشتراک در گفت‌وگوهای جاری و در پی آن سهم‌گیری در کنفرانس صلح کابل را رد کرده و بایست هیچ نقشی در آینده نزدیک بازی نکند».
مولوی شاهزاده شاهد، یک عضو شورای عالی صلح افغانستان تایید کرد که چنین نامه‌یی از جانب عالمان دینی پاکستان دریافت کرده اند. او به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: «ما می‌دانیم که در این نامه آن‌ها گفته اند که (در کنفرانس صلح) اشتراک نمی‌کنند، اما در حال حاضر جزییات داده نمی‌توانم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.