صدراعظم آلمان: اخراج مهاجران افغانستانی مشکل است

دو شنبه 8 قوس 1395/

mandegar-3انگلا مرکل صدراعظم آلمان روی این حساب می کند که در سال جاری میلادی حدود ۱۰۰ هزار مهاجر و پناهجویی که حق اقامت دریافت نکرده اند، آلمان را ترک کنند؛ اما وی بازگردادن پناهجویان رد شده افغانستان را به کشورشان مشکل خواند.
انگلا مرکل روز جمعه در کنفرانس دولتی حزب اتحاد دموکرات مسیحی “سی.دی.یو” در شهر نویه مونستر آلمان گفت که یک سوم این مهاجران به صورت اجباری به کشورهای اصلی شان برگردانده می شوند. به قول وی ۶۰ هزار تن از این مهاجران در چهارچوب برنامه بازگشت داوطلبانه به خواست خودشان به کشورهای شان برخواهند گشت.
مرکل از دولت‌های ایالتی آلمان فدرال خواست، در صورتی که نیاز باشد، پناهجویان رد شده را به صورت عاجل از کشور اخراج کنند. این امر باعث می شود که بازگشت داوطلبانه مهاجران به کشورهای شان افزایش یابد.
در برنامه بازگشت داوطلبانه به پناهجویان هزینه تکت طیاره و مقداری پول برای آغاز زندگی جدید در کشور مبداءشان پرداخت می‌شود.
اما مرکل هشدار داد: «اگر دولت‌های ایالتی از اخراج اجباری مهاجران امتناع ورزند، پناهجویان خواهند گفت که من داوطلبانه برنمی‌گردم، چراکه آنها من را اخراج نخواهند کرد». دلیل این اظهارات تصمیم جدید سنای “سرخ، سرخ، سبز”، در برلین می‌باشد که اخراج مهاجران از آلمان را به شدت کاهش می دهد.
مرکل از مشکلات بازگشت دادن مهاجران افغانستان به کشورشان اذعان کرد. افغانستان یک مشکل خاص دارد؛ چراکه در حال حاضر در کنار بازگشت پناهجویان رد شده افغان از آلمان، همه روزه یک تا دو هزار مهاجر از پاکستان به کشور ویران شده شان در جنگ داخلی بازمی گردند.
این موضوع هم در بازگشت مهاجران افغان تغییری به میان نمی آورد. مرکل گفت: «نمی تواند چنین باشد که همه انسان های جوان از افغانستان به آلمان بیایند».
براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت داخله آلمان فدرال، تا پایان ماه اکتوبر ۲۱ هزار و ۷۸۹ تن از این کشور اخراج شده اند.
علاوه براین تا پایان ماه سپتمبر ۴۵ هزار تن نیز به صورت داوطلبانه از آلمان خارج شده و به کشورهای شان برگشته اند.
تا پایان ماه اکتوبر برای ۲۰۶ هزار و ۲۰۰ پناهجو در آلمان برگه ترک خاک داده شده که از این میان برای ۱۵۳ هزار و ۷۰۰ تن از آنان به طور موقت یک برگه تاخیر اخراج یا “دولدونگ” داده شده است. در این میان ۵۲ هزار و ۴۸۰ تن از پناهجویان کسانی هستند که باید بلافاصله خاک آلمان را ترک کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.