صدراعظم آلمان: انتظار داریم شمار زیادی از مهاجران برگردند

دوشنبه 12 دلو 1394/

mandegar-3انگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفته است انتظار دارد با پایان یافتن منازعه در کشورهای سوریه و عراق، مهاجران این کشورها دوباره به زادگاه های خود بازگردند. او در عین زمان از اعضای اتحادیه اروپا خواستار کمک بیشتر به مهاجران شد.
انگلا مرکل که در جلسه محلی حزب خودش صحبت می‌کرد، تلاش کرد انتقادها از سیاست‌ درهای باز به روی مهاجران کشورهای جنگ زده سوریه و عراق را معتدل‌تر سازد.
مرکل به اعضای حزب‌اتحاد دموکرات مسیحی (سی دی یو) در ایالت مکلینبورگ فورپومرن گفت: «ما باید به مردم (مهاجران) بگوییم که این یک وضعیت اقامت موقت است و ما انتظار داریم زمانی که صلح در سوریه تامین شده و در عراق «دولت اسلامی» شکست داده می‌شود، شما با علم و دانشی که کمایی کرده اید، به کشورهای تان برگردید.»
صدر اعظم آلمان مهاجران یوگوسلاویای سابق در دهه ۱۹۹۰ را مثال زد که به آلمان آمده بودند و به گفته مرکل، ۷۰ درصد شان دوباره به کشور خود رفتند.
سال گذشته آلمان بیش از ۱٫۱ میلیون مهاجر را ثبت کرد که بسیاری آن‌ها از مسیر خطرناک و دشوار گذر خود را به این کشور رسانده اند. این موج مهاجرت هنوز هم ادامه دارد، چنانچه گارد ساحلی ترکیه روز شنبه اجساد زنان و کودکان را از آب بیرون کشید. در اثر غرق شدن یک قایق این مهاجران دست کم ۳۷ تن جان دادند.
هورست زیهوفر، رییس حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن که حزب موتلفه مرکل است، تهدید کرده است که اگر شمار متقاضیان پناهندگی کاهش نیابد، علیه حکومت فدرال آلمان در محکمه شکایت می‌کند.
تاکید به حفظ مرزهای باز
مرکل در عین زمان گفت که اگر حوزه سفر بدون ویزای «شینگن» از هم بپاشد و کشورها مرزهای خود را مسدود کنند، همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضرر می‌بینند. او افزود که همه کشورها منافعی در حفاظت از مرزهای بیرونی این اتحادیه دارند.
فراوکه پتری، رییس حزب راست گرای «الترنتیف برای آلمان» گفته است که باید توافقی با اتریش صورت گرفته و مرزهای خارجی محافظت شود. او در این اظهارات مناقشه برانگیز خود خواستار «تاسیسات محافظت مرزی» شده و افزوده است که گارد مرزی باید اجازه داشته باشد که «در صورت ضرورت» بر مهاجران غیرقانونی شلیک کند.
مرکل از کشورهای اروپایی خواست که از طریق پذیرفتن مهاجران در حل این بحران کمک کنند، «به خاطری که شمار مهاجران باید بیشتر کاهش یابد و به ویژه در بهار دوباره افزایش نیابد.»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.