صدها تروریست خارجی تسلیم شده از ننگرهار به کابل انتقال داده شده‌اند

۳۰ قوس ۱۳۹۸

صدها تروریست خارجی از اعضای داعش که در ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی تسلیم شده بودند، به کابل انتقال یافته و در توقیف خانه امنیت ملی به سر می‌برند.
این تروریستان که شمارشان به ۲۷۷ تن می‌رسد، اتباع کشورهای پاکستان، هند، ایران، اردن، قزاقستان و چین می‌باشند.
mandegarبر اساس گفته‌های منابعی در امنیت ملی، ۷۵ زن و ۱۵۹ کودک خورد سال نیز با این داعشیان همراه هستند و قرار است نهادهای عدلی و قضایی نسبت به سرنوشت آنها تصمیم بگیرند.
نزدیک به دو ماه پیش تروریستان داعشی در ننگرهار پس از حملات پی هم نیروهای امنیتی و دفاعی کشور همراه با زنان و کودکان‌شان در چندین گروه جداگانه تسلیم شدند؛ شمار این داعشیان بیش از یک هزار تن اعلام شد.
پس از تسلیمی گروهی اعضای داعش در ننگرهار به نهادهای امنیتی و دفاعی، حکومت پایان فعالیت داعش را در این ولایت اعلام کرد.

داعشیان تسلیم شده چه می‌گویند؟
اعضای تسلیم شده گروه داعش روایت‌های مختلف از چگونگی پیوستن و زندگی در چوکات این گروه دارند؛ ماریا ۳۰ ساله از ایالت گجرات کشور هند می‌گوید که همراه با همسرش به گروه داعش در ننگرهار پیوست.
او گفت که همسر تازه مسلمانش به واسطه یک دوست خود با گروه داعش رابطه برقرار کرده است؛ این زن میان سال هندی که مادر دو کودک است، گفت که از چهار سال به این سو در ولایت شرقی ننگرهار افغانستان به سر برده و در خانه همسر داعشی‌اش مشغول کار بوده است.
حامد یکی دیگر از اعضای چینی گروه داعش که خود را از ایالت ایغور جمهوری خلق چین معرفی کرد، گفت که پس از تشویق تعداد از دوستانش خودش را به دره توره بوره، محل سکونت سال‌های پیش اعضای داعش در ننگرهار رساند.
خدیجه یکی دیگر از زنان داعشی، خود را از ایالت وزیرستان پاکستان معرفی کرد. او گفت همراه با همسرش ۴ سال پیش از راه قاچاق به ولایت ننگرهار افغانستان سفر کرد و به گروه داعش پیوست.
امین دلنشین یکی دیگر از اعضای تسلیم شده گروه داعش، خودش از منطقه ارومیه در ایالت آذربایجان غربی در بخش‌های شمال غربی ایران معرفی کرد؛ وی گفت که توسط شخصی به نام ابو احمد ایرانی از طریق شبکه اجتماعی تیلگرام برای پیوستن به گروه داعش تشویق شد.
دلنشین گفت که پس از وعده‌های پولی و اخلاقی که از سوی مبلغ داعش دریافت کرده با ایالت زاهدان ایران سفر کرده و با دریافت شناسنامه افغانی وارد افغانستان شده و به گروه داعش پیوسته است؛ وی مدت شمولیتش در گروه داعش را ۵ ماه عنوان کرد.
این عضو داعش گفت که علی رغم وعده‌های کلان مالی، صرفا ۱۰ هزار کلدار پاکستان در مدت ۵ ماه از گروه داعش دریافت کرده است. او تاکید کرد پس از شناختن ماهیت گروه داعش می‌خواست دوباره به ایران برگردد اما به دلیل هراس از کشته شدن توسط داعش و نا آشنا بودن با جغرافیای ننگرهار به این کار قادر نشده است.
این داعشی خاطر نشان کرد که بر اساس قانون داعش، هر فردی که در این گروه شامل شود، راه برگشت ندارد.
با وجودی که حکومت افغانستان اخیرا پایان فعالیت گروه تروریستی داعش را در ولایات مشرقی افغانستان اعلام کرد، اما برخی مقام‌های روسی به دنبال تسلیمی گروه داعشیان در ننگرهار از رشد دوباره این گروه در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.