صدها مغازه در آتش‌سوزی سوختند

گزارشگر:شنبه 12 عقرب 1397 ۱۲ عقرب ۱۳۹۷

مسوولان در فرماندهی پولیس کابل می‌گویند که یک فروشگاه بزرگ در مرکز شهر آتش گرفته و گسترش یافته است. به گفتۀ مقام‌های امنیتی آتش‌سوزی در جادۀ نادر پشتون، ناحیه دوم شهر به مدت ۱۲ ساعت (۶ شام تا ۶ صبح) ادامه داشت.
آذرخش حافظی، مسوول روابط خارجی اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این آتش‌سوزی ده‌ها میلیون دالر به صاحبان مغازه‌ها ضرر رسانده است.
mandegarپولیس کابل گفته که آتش‌سوزی مهار شده است.
مالکان مغازه‌ها می‌گویند، پنج فروشگاه با ده‌ها مغازه در این آتش‌سوزی حریق شده است. فروشگاه خیرخواه، اتفاق، زرنگار، کابل و صدیق عمر از جمله‌یی این مارکیت‌ها است.
آقای حافظی هم می‌گوید که آتش‌سوزی در خیرخواه مارکیت آغاز شده و با گسترش آن، حدود سیصد مغازه در آتش سوخته‌اند.
این فروشگاه و مغازه‌های اطراف آن محل عمده ‌فروشی عمده هستند و انباری شماری زیادی از مغازه‌ها هم در همین محل قرار دارد. گفته می‌شود که بخش عمده نیاز‌ مغازه‌داران در ولایات مجاور کابل هم از همین فروشگاه‌ها تأمین می‌شود.
در این فروشگاه‌ لوازم برقی، کامپیوتر، یخچال، ماشین لباس‌شویی، کولر و وسایل خانه‌گی به فروش می‌رسد.
بیشتر این فروشگاه‌ها قدمت چندین ساله دارند و تدابیر ایمنی به‌ویژه برای جلوگیری از آتش‌سوزی در آن‌ها صورت نگرفته است.
آقای حافظی هم می‌گوید: «اطفاییه به موقع به محل نرسید. راه درست برای رسیدن اطفاییه به محل وجود ندارد تا آتش‌سوزی فوری مهار شود. آگر این فروشگاه‌ مسیرهای مناسبی می‌داشت آتش سوزی ساعت ها دوام نمی‌کرد.»
پولیس گفته ماموران در محل رویداد مستقر شده‌اند تا از دستبرد احتمالی به اموال مردم جلوگیری شود.
فروشگاه بزرگی که آتش‌ گرفته در نزدیکی ارگ، وزارت مالیه، محل سابق وزارت عدلیه و افغانستان بانک قرار دارد. این محل از مزدحم‌ترین مناطق شهر کابل است.
گفته شده است که هنگام بروز آتش‌سوزی، بسیاری مغازه‌داران محل را ترک کرده بودند و به کسی آسیبی نرسیده است. علت آتش‌سوزی هنوز روشن نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.