صلیب سرخ: چاره‌یی جز کاهش شدید حضورمان در افغانستان نداریم

سه شنبه 18 میزان 1396/

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ روز دوشنبه اعلام کرد که پس از حملاتی که منجر به کشته شدن چند کارمند این کمیته شد، فعالیت‌های خود در افغانستان را شدیداَ کاهش می‌دهد. این اقدام نشان‌دهنده وخامت اوضاع امنیتی افغانستان است.
mandegar-3کاهش فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی سی آر سی) نشان‌دهنده وخامت اوضاع امنیتی افغانستان برای سازمان‌های امدادی است. این کمیته از ۳۰ سال به این سو در افغانستان فعالیت می‌کند و چهارمین برنامه بزرگ کمک‌های بشری‌اش در این کشور جریان دارد.
مونیکا زاناریلی، رییس شعبه افغانستان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «مواجهه با خطر تبدیل به بزرگ‌ترین چالش و نگرانی ما شده است.»
خانم زاناریلی افزود: «ما چاره‌ای جز کاهش شدید حضور مان در افغانستان نداریم.» او توضیح داد که این کاهش به خصوص فعالیت‌های این کمیته را در شمال افغانستان متاثر خواهد کرد و تاسیسات آن در مزار شریف و کندز بسته یا کوچک‌تر خواهند شد.
او با اشاره به این که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افغانستان را «ترک» نمی‌کند، بیان کرد که ارزیابی حضور این کمیته در افغانستان پیش از قربانی‌های بیشتر، یک امر ضروری است. این سازمان قبلاَ از تهدیدهایی که در جریان فعالیت‌اش در افغانستان با آن رو به رو است، هشدار داده بود.
توماس گلاس، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل گفت که دفاتر این سازمان در ولایت‌های کندز و فاریاب مسدود می‌شوند و شعبه دیگر در ولایت بلخ به مراتب کوچک‌تر می‌شود.
در ماه فبروری شش تن از کارمندان این سازمان در جریان حمله بر یک کاروان امدادی در شمال افغانستان کشته شدند. ماه گذشته نیز یک فیزیوتراپیست اسپانیایی این سازمان در شهر مزار شریف توسط یک تن از بیماران‌اش کشته شد.
علاوه بر این، چهار کارمند این سازمان در جریان سال گذشته اختطاف شده اند.
براساس برآوردهای اردوی ایالات متحده امریکا، حکومت افغانستان ۶۰ درصد قلمرو کشور را زیر کنترول دارد. دیگر مناطق افغانستان یا توسط طالبان کنترول می‌شود و یا مورد منازعه قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.