ضیاع ۵۰۰ هزار دالر در ساخت یک مرکز پولیس افغانستان

۲۷ جدی ۱۳۹۳

یmnandegar-3ک ادارۀ نظارتی درامور بازسازی افغانستان گفته است که ایالات متحده امریکا درساخت یک مرکزآموزش پولیس افغانستان نزدیک به ۵۰۰ هزار دالر را ضایع کرده و این ساختمان اندکی بعد از ختم کار ساخت‌اش تخریب گردیده است.
جان ساپکو، بازرس کل ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه‌اش گفته است این ساختمان خشتی قرار بود مرکزی برای پیشبرد عملیات کشفی پولیس ویژه افغانستان گردد، اما چهار ماه بعد از تکمیل شدن کارساخت آن، سقف و دیوارهایش بر اثر بارش باران تخریب گردیده است.
به گزارش دفترجان ساپکو: «هرچند ممکن است این پروژه با هدف نیک راه اندازی شده باشد، اما این واقعیت که افغانستانی‌ها مجبور شدند آن را تخریب کنند و از نو بسازند، نه تنها مایۀ خجالت است بلکه مهمتر از آن، هدر دادن پول مالیه دهندگان امریکایی است.»
یافته‌های این ادارۀ نظارتی نشان می‌دهد که مقام‌های امریکایی از جریان کار شرکت ساختمانی «قسمت الله نصرت» در جریان ساخت این ساختمان نظارت مناسب نکرده و این شرکت داخلی را به پاسخ‌گویی نکشانده است. در گزارش گفته شده است که این شرکت برخلاف آنچه در قرارداد ذکر شده است، از خشت غیراستندرد استفاده کرده است.
این تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های بازرس کل ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان از هدر رفتن گسترده منابع و اجرای ضعیف پروژه‌هایی به ارزش میلیاردها دالر در سراسر افغانستان است.
مقام‌های امریکایی در پایگاه عملیاتی «شنگ» در ولایت لوگر افغانستان در ماه می ۲۰۱۲ برای ساخت این مرکز آموزش پولیس در ولایت میدان وردک ۴۵۶ هزار و ۶۶۹ دالر امریکایی را به شرکت «قسمت الله نصرت» داده بودند. در اکتوبر همان سال زمانی که کار ساخت این مرکز به اتمام رسید، همه این پول یکبارگی پرداخت شده است.
در گزارش «سیگار» آمده است که این مرکز «مطابق شرایط ذکر شده در قرارداد، ساخته نشده است و تحلیل‌های ما نشان می‌دهد که چهار ماه بعد از تحویل این پروژه به حکومت ایالات متحده امریکا، دیوارهای آن بر اثر رخنه کردن آب متلاشی شده و فرو ریخته است.»
«خشت‌های ساخته شده از ریگ»
در گزارش آمده است که شرکت افغانی در سقف این ساختمان از جغل و اسفالت کار نگرفته و آن را طوری میزان نکرده است که آب آن از طریق ناودان خارج شود.همچنان در ساخت آن از خشت‌های کوچک کم مقاومت استفاده شده است.
گزارش افزوده است: «خشت‌های آن غالباً از ریگ ساخته شده و مقدار بسیار کم گِل داشته اند و این کمبود گِل مناسب باعث شده است که با رخنه کردن آب، خشت‌ها بشکنند.»
سرانجام مقام‌های امریکایی تصمیم گرفته اند که این ساختمان غیرمصون است و باید کاملاً بازسازی گردد. در گزارش گفته شده است که شرکت ساختمانی مربوطه در ابتدا تعمیر آن را طرح ریزی کرده اما آماده بازسازی کامل آن نبوده است.
به این دلیل حکومت افغانستان این ساختمان را تخریب کرده و فعلاً آن را دوباره می‌سازد.
ادارۀ «سیگار» از فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا خواسته است که تا جای ممکن پول‌های مصرف شده را پس بگیرد و توضیح دهد که چرا این ساختمان براساس شرایط قرارداد ساخته نشده و اقدام‌های انضباطی علیه مقام‌های ساختمانی رااتخاذ کنند.
فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا با پذیرش این توصیه‌ها، گفته است در نظر دارد اقدام‌های اصلاحی را روی دست بگیرد. ساپکو هشدار داده است که بعد از خروج نیروهای بین المللی، پیگیری و نظارت از پروژه‌های بازسازی مشکل خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.