طالبان: وضع پروفیسور اختطاف شدۀ امریکا خراب است

سه شنبه 9 عقرب 1396/

طالبان روز دوشنبه گفتند که کوین کینگ، یکی از دو پروفیسور دانشگاه امریکائی افغانستان که سال گذشته توسط جنگجویان مسلح این گروه اختطاف شدند، جداً بیمار است و نیاز به توجه عاجل طبی دارد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است که این امریکائی از مرض «خطرناک» قلبی و تکلیف گرده رنج می‌برد. مجاهد در اعلامیه‌ای گفته است: «بیماری وی شدت یافته است، پاهایش پندیده است و برخی اوقات بیهوش می‌گردد و وضعیت او هر روز بدتر می‌شود.»
سخنگوی طالبان علاوه نمود: «ما وقتاً فوقتاً کوشیدیم او را تداوی کنیم، اما ما تسهیلات طبی نداریم، چون در وضعیت جنگی قرار داریم.»
کینگ و تیموتی ویکس همکار آسترلیائی او در آگست ۲۰۱۶ هنگامی اختطاف شدند که به سوی ساختمان رهایشی شان در پایتخت افغانستان بر می گشتند.
مقامات افغانستان و غربی فکر می‌کنند که آن‌ها توسط شبکه حقانی اسیر شده اند که یک گروه پیکارجوی موتلف با طالبان می‌باشد و در گذشته اختطاف های زیادی را انجام داده است. آن ها اعتراف کرده اند که یک عملیات نجات نا موفق چند ماه پس از اختطاف این دو نفر در شرق افغانستان انجام داده اند.
اعلامیه طالبان حدود دو هفته پس از آن انتشار می یابد که اردوی پاکستان جوشوا بایل کانادائی و کایتلن کولمن همسر امریکائی اش را نجات دادند که توسط شبکه حقانی اختطاف شده بودند. آن ها در سال ۲۰۱۲ از یک منطقه نزدیک به مرز افغانستان به گروگان گرفته شده بودند.
در اوایل سال جاری طالبان ویدیوئی را از کینگ و ویکس انتشار دادند که دیده می شد آن ها از حکومت های شان تقاضا می کنند تا زندانیان طالبان را در بدل رهائی شان آزاد گردانند.
اختطاف یک هدف مهم طالبان و سائر گروه های جنگجو در افغانستان است که معامله پر درآمدی برای آن ها گردیده است و در بدل آزاد سازی اسیران، تقاضای پول هنگفت و یا رهائی زندانیان شان را می کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.